Na Cestovia.cz si klademe za cíl, naše cestovatele co možná nejlépe informovat o představených destinacích a poskytnout co nejvíce rad a tipů pro nadcházející cesty. Jednou z důležitých součástí takové přípravy na cestu je i sjednání kvalitního cestovního pojištění, které naše cestovatele zajistí před nenadálými událostmi v zahraničí. Připravili jsme proto pro Vás speciální službu – naše kalkulačka na cestovní pojištění online Vám nezávazně srovná a zobrazí veškeré dostupné nabídky na cestovní pojištění na trhu.
Jak probíhá nezávazné srovnání cestovního pojištění aneb jak funguje cestovní pojištění online?
Cestovní pojištění srovnání je zcela nezávazné, přičemž s pomocí několik málo základních údajů vám naše kalkulačka zobrazí veškeré dostupné nabídky pojištění na trhu, a to včetně jejich cen a podmínek. Budete si tak moci vybrat tu nejvýhodnější nabídku ze všech.
Jaké údaje je třeba zadat?
Srovnání na cestovní pojištění online proběhne po zadání těchto údajů:
- Počet osob a jejich věk
- Cílová destinace
- Délka pobytu
- Kontaktní údaje
Kalkulačka na cestovní pojištění do zahraničí Vám posléze ihned zobrazí veškeré nabídky od různých pojišťoven, kde si budete moci porovnat jednotlivé podmínky a rozsahy pojištění. Můžete rovněž zkoušet kalkulovat různé variaty pojištění – bez připojištění či se speciálními připojištěními. Vybranou nabídku pojištění si budete moci okamžitě sjednat a uhradit online, přičemž pojistné dokumenty Vám automaticky přijdou ihned do Vašeho emailu.
Jak funguje online sjednání cestovního pojištění?
1. Po zadání údajů o Vás a Vaší cestě se zobrazí všechny nabídky
2. Kliknete na nejvýhodnější nabídku
3. Vyplníte údaje o pojistníkovi (ten, kdo hradí pojištění) a o pojišťovaných osobách (ti, na které se cestovní pojištění vztahuje)
4. Pojistku uhradíte online kartou před platební bránu nebo bankovním převodem
5. Na email Vám po uhrazení dorazí veškeré pojistné dokumenty ke stažení
Kdy bude cestovní pojištění platné?
Před úhradou Vám vždy přijde pouze návrh pojistné smluvy, který slouží pro kontrolu vybrané pojistky. Úhradou ceny pojištění se cestovní pojištění aktivuje a je Vám obratem vystavena a zaslána ostrá smlouva cestovního pojištění. Cestovní pojistka musí být zaplacena ještě před Vaší cestou neboť pojištění je vždy platné až od chvíle jeho úhrady.
Proč si sjednat cestovní pojištění do zahraničí online když mám EHIC kartu?
Jedním z nejčastějších dotazů, který od cestovatelů slyšíme v souvislosti s cestovním pojištěním, je srovnání jeho výhod s Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC). Proč si vlastně sjednat cestovní pojištění do zahraničí, když máme platný EHIC?
Evropský průkaz zdravotního pojištění je vydáván některou z veřejných pojišťoven zemí Evropské Unie, přičemž nás tento průkaz opravňuje ke stejné zdravotní péči, jakou mají občané dané země. Tak jako u nás, se pokrytí zdravotního pojištění vztahuje zpravidla pouze na státní zdravotnická zařízení. Pokud pojištěná osoba navštíví některou ze soukromých klik, bude si muset zdravotní péči platit ze svého. Rovněž pokud je v námi navštěvované zemi zavedena spoluúčast při úhradě léků či zdravotních úkonů, budeme muset tuto spoluúčast hradit i my.
V čem je lepší cestovní pojištění do zahraničí?
Cestovní pojištění online má oproti Evropskému průkazu zdravotního pojištění značně širší rozsah. Cestovní pojistka pokrývá nejen samotnou zdravotní péči a náklady na léky, ale může se vztahovat i na zavazadla pojištěné osoby, její cestovní doklady, nebo například úraz pojištěného. Stejně tak může dobře vybrané cestovní pojištění online pokrývat storno poplatky při zrušení zájezdu, právní asistenci při způsobení přestupku v zahraničí nebo i asistenční služby, které pomohou se zajištěním lékařské péče i tlumočením.
Co se týká nemocnic a lékařů v zahraničí, pojišťovny mají zpravidla též svá smluvní zdravotnická zařízení, avšak cestovní pojištění online lze využít i v soukromých lékařských zařízeních, která jsou pojištěné osobě v místě pobytu k dispozici. Rovněž je cestovní pojištění platné ve všech zemích, které si pojištěnec při sjednání vybere, kdežto územní rozsah EHIC se omezuje pouze na státy Evropské Unie, státy Evropského hospodářského prostoru a Švýcarsko. Mimo tato území nám průkaz EHIC není nic neplatný.
Cestovní pojištění do zahraničí online a jeho výhody v kostce
Popsali jsme pro Vás největší rozdíly mezi cestovním pojištěním a EHIC v přehledné tabulce níže.
EVROPSKÝ PRŮKAZ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ | CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ ONLINE | |
Platnost | Pouze země EU, země EHP a Švýcarsko | Kterákoli země |
Zdravotní péče | Veřejná zdravotnická zařízení | Kterékoliv zdravotnické zařízení |
Spoluúčast | Pokud je v zemi zavedena | Pojistka proplatí veškeré náklady v plné výši |
Rozsah pokrytí | Pouze zdravotní péče | Zdravotní péče + vybraná pojistná nebezpečí |
Pokrytí zavazadel | X | Ano, v rozsahu vybraného limitu |
Pokrytí stornopoplatků | X | Ano, v rozsahu vybraného připojištění |
Pokrytí odpovědnosti pojištěné osoby | X | Ano, v rozsahu vybraného limitu |
Asistence po telefonu | X | Ano, vždy je zahrnuta základní asistence |
Způsob získání | Vystavuje zdravotní pojišťovna | Možnost okamžitého sjednání online |
Co vše obsahuje cestovní pojištění online?
Cestovní pojištění do zahraničí sestává z několika složek – samostatných pojištění, z nichž každý má svůj rozsah a své limity pojistného plnění.
Pojištění léčebných výloh
Pojištění léčebných výloh je v cestovním pojištění zahrnuto vždy, neboť se jedná o základní složku ze které se proplácí náklady na zdravotní péči, ošetření, převoz, hospitalizaci a léky v zahraničí. V rámci cestovního pojištění lze však pro tuto složku vybírat různé limity pojistného plnění – tedy maximální částky, které mohou budou v případě pojistné události poskytnuty pojišťovnou. Množství pojišťoven nabízí několik možností limitů, počínaje od 2 000 000 Kč až po neomezený rozsah.
Jaké vybírat limity u pojištění léčebných výloh?
Výběr vhodného limitu u pojištění léčebných výloh zálěží především na preferenci pojišťované osoby. Obecně však platí, že u cest po Evropě postačí limit v rozsahu 2 000 000 Kč až 5 000 000 Kč. Pokud však cestujete do vzdálené exotiky, neponechejte nic náhodě a sjednávejte si limity co nejvyšší. Některé pojištovny nabízí například i neomezený limit pojistného plnění.
Pojištění zavazadel
Pro případ, že by se Vám na cestách poškodilo, ztratilo či bylo odcizeno Vaše zavazadlo, je velmi vhodné mít sjednané pojištění zavazadel. Toto pojištění lze sjednat s různými limity pojistného plnění, zpravidla se jedná o částky 5 000 – 20 000 Kč. Opět, některé pojišťovy nabízí rozšířené balíčky či speciální připojištění, které rozsah pojištění rozšiřují i na 50 000 a více Kč. Vybírat pojištění zavazadel vždy doporučujeme dle hodnoty Vámi převážených věcí, aby je rozsah pojistky alespoň přiměřeně pokrýval.
Pojištění odpovědnosti
Pojištění odpovědnosti přijde vhod, pokud nedopatřením způsobíte škodu na majetku či na zdraví jiné osobě. Zpravidla se jedná o případy, kdy jste například omylem něco rozbili v hotelovém pokoji, nebo třeba někoho neúmyslně poranili v bazénu (typickým případem jsou zranění na tobogánech).
Asistenční služby
Asistenční služby jsou v cestovním pojištění zahrnuty vždy, přičemž se jedná o služby, přes kterou lze nahlašovat pojistnou událost, zjišťovat informace ohledně zahraničních úřadů, žádat o tlumočení v nouzovém případě, nebo žádat o zajištění lékařské péče. Mít kvalitní asistenční službu je zcela nezbytné. Představte si, že byste museli v zahraničí do nemocnice a nemluvili místním jazykem ani se nemohli s místními domluvit anglicky. Asistenční služba Vám musí zjistit nejbližší lékařské zařízení, zařídit převoz a vykomunikovat vše s místní nemocnicí (zejména úhradu nákladu na zdravotní péči). Proto, pokud vyrážíte do dalekých exotických krajit, doporučujeme si v pojistných podmínkách zjistit rozsah poskytovaných asistenčních službeb, popřípadě si tyto služby připojistit v nadstandardním rozsahu v rámci připojištění.
Různá připojištění k cestovnímu pojištění
Připojištění slouží k rozšiřování cestovní pojistky o další nadstandardní služby, které v základu zahrnuty nejsou. Nejznámějším připojištěním je v tomto ohledu připojištění rizikových sportů. Pokud například hodláte v zahraničí provozovat pouze běžné sportovní aktivity jako je například plavání, běh, volejbal, tanec apod., bude se jednat o takzvané „rekreační sporty“ které jsou v základu cestovního pojištění vždy zahrnuty. V případě rizikových sportovních aktivit (například horolezectví, snowboarding, paragliding atd.) je nutné již zkoumat do které kategorie pojišťovna daný sport řadí. Toto rozřazení vždy naleznete v pojistných podmínkách, popřípadě v příloze k pojistným podmínkám. Pokud je Váš sport v kategorii „rekreačních sportů“ – žádné připojištění nepotřebujete a Vaše pojistka se na tento sport vztahuje; pokud je sport v kategorii „rizikové/extrémní sporty“ – musíte si sjednat odpovídající připojištění, jinak Vám pojistka nebude pokrývat úrazy ani nemoci spojené s touto sportovní aktivitou; pokud jste svůj sport nalezli v kolonce „nepojistitelné sporty“ – znamená to, že i kdyby jste si sjednali připojištění, pojištění Vám nebude hradit nic, co vzniklo v souvislosti s tímto sportem.