Plánujete dovolenou v Itálii a rozhodujete se, zdali má smysl sjednat si cestovní pojištění a pokud ano, zakolik? V tomto článku vám vysvětlíme proč sjednání cestovního pojištění není radno podceňovat.
Proč si sjednat cestovní pojištění do zahraničí, když mám modrou kartičku pojištěnce?
Kartička pojištěnce, neboli karta EHIC (European health insurance card) vám v zahraničí umožňuje základní, neboli nutnou a neodkladnou péči v případě ohrožení života. Neznamená to však, ze máte v zemích EU ošetření zdarma. Pokrytá je jenom samotná péče ve smyslu, že vás lékař ošetří. Nejsou kryté žádné zdravotní materiály, nutná vyšetření jako rentgen či převoz do nemocnice. Rovněž EHIC karta platí pouze ve státních nemocnicích a nelze ji využít v soukromých zdravotnických zařízeních.
Mám modrou kartu pojištěnce a cestovní pojištění ke kreditní kartě
Pojištění ke kreditní kartě není špatné, je však potřeba ověřit, že má dostatečné limity pojistého plnění a že opravdu kryje i jiné pojistné nebezpečí než úraz (pojištění léčebných výloh). Cestovní pojištění má zpravidla mnohem širší limity, přičemž některé pojišťovny nabízí i neomezený limit na lékařskou péči v zahraničí.
Přesvědčili jste mě, sjednám si cestovní pojištění, jaké si mám ale vybrat?
Cestovní pojištění do Itálie vybírejte vždy podle toho, co plánujete v Itálii dělat.
Chci objevovat památky
Pokud jedete do Itálie a plánujete spíš dovolenou prožívat objevováním památek, určitě se vyplatí sjednat cestovní pojištění do Itálie, které vám poskytuje pojistné krytí pro případ krádeže zavazadel. Vystačíte si s běžným cestovní pojištěním.
Chci sportovat a jedu v zimě do Alp
Jestliže plánujete cestu za zimními krásami Alp, určitě si vyberte cestovní pojištění do Itálie s co nejvyššími limity pojistného krytí. Úrazy při lyžování v Alpách totiž bývají velice vážné, z tohoto důvodu je nutné mít co nejlepší cestovní pojištění s vysokými limity pojištění léčebných výloh, které zároveň obsahuje nadstandardní asistenční služby. Pokud rovněž provozujete některý rizikový zimní sport, ověřte si v pojistných podmínkách, že jej vaše cestovní pojištění bude pokrývat a nebude třeba sjednat dodatečné připojištění zimních sportů.
Jedu do Itálie k moři
V případě, že jedete do Itálie za odpočinkem a rozhodli byste se pro nějaký vodní sport na pláži, dávejte pozor, že v případě úrazu nejste kryti standardním cestovním pojištěním pokud nemáte sjednané připojištění rizikových nebo extrémních sportů.
Zubař v Itálii
Ošetření zubů je v Itálii velice drahá záležitost, pokud u vás však nastanou bolestivé obtíže, mějte u sebe větší obnos peněz. Pojistné krytí většiny cestovních pojistek nebude stačit na úhradu zubní péče.
Jak je to v Itálii s lékaři?
Potřebujete-li v Itálii akutní ošetření, je v turistických letoviscích k dispozici velké množství zdravotnických zařízení, a to buď soukromých určených pro turisty, nebo státních, kde můžete využít svůj Evropský průkaz zdravotního pojištění.
Pokud jste v nemocnici a potřebujete první pomoc, jděte rovnou na oddělení první pomoci – italsky „pronto soccorso“.
Pokud byste museli volat, tak telefonní číslo pro první pomoc je 113. Na tomto telefonním čísle požádejte o sanitní vůz, italsky „ambulanza“.
Lékárny v Itálii
Lékarny v Itálii nalezneme pod názvem „Farmacia“, přičemž ceny jsou srovnatelné s českými. V lékarnách obvykle hovoří plynule anglicky.