Tenerife je největším ze sedmi Kanárských ostrovů a týden na prozkoumání všech jeho zajímavých míst a zakoutí je a bylo zatraceně málo. Do toho přidejte špatně dostupné vesničky, bleskurychle měnící se počasí a typicky španělské tempo, kdy to, co šlo udělat dnes, lze udělat i zítra. V tomto článku vám detailně popíšeme náš vánoční týden na Tenerife, včetně toho, co lze za týden na ostrově poznat (obzvláště pokud máte auto), co lze vidět a zkusit a čím vás ostrov Tenerife očaruje. Mějte na paměti, že kromě námi vypsaných tipů, existuje dalších x věcí, které si budete muset nechat na příští návštěvu. Tenerife výlety -jdeme na to!
Něco málo o výletování po Tenerife
Než si začnete dělat plány na konkrétní Tenerife výlety, pojdme se blíže podívat na mapu ostrova. Ostrov Tenerife je celoročně navštěvovanou destinací, neboť průměrná teplota se zde skoro pořád pohybuje kolem 20 stupňů Celsia a zejména starší generace jej v zimě vyhledává pro jeho příjemné jarní klima. Co je však pro nás důležité mít na paměti, tak to je to, že je zatraceně důležité, na které straně ostrova a v kterém městě se nachazíme, neboť teplotní rozdíly zde bývají opravdu masivní. Při troše nadsázky se dá říci, že zde zažijete jak léto, jaro, podzim i zimu.
Počasí Tenerife z vlastní zkušenosti
Pro představu uvádíme zkušenost z našeho týdne na Tenerife o Vánocích. Byli jsme ubytovaní v Puerto de la Cruz – menší příjemné městečko, které ovívá svěží vánek, sluníčko hřeje tak akorát a teplota je kolem 20 stupňů. Není to tedy na koupání, ale ani na opalování se.
Jaro v Santa Cruz de Tenerife
Z Puerta vyrážíme do Santa Cruz de Tenerife (20 minut cesty autem směrem na severo-východ). Již se otepluje, sundáváte si tenkou mikinu a nejraději byste se uvelebili na lavičce a líně usnuli.
Podzim v La Laguna
Ze Santa Cruz de Tenerife je to 10 minut jízdy autem směrem do vnitrozemí do La Laguny. Město se nachází v nadmořské výšce 500 metrů a zatímco předtím jste se cítili blbě, že jste se oblékli moc teple – tady je teplota o 5 stupňů nižší a lidé se procházejí v čepicích, kabátech a zimních botách. I nám byla opravdu zima…
Léto na Costa Adeje
Z La Laguny se vydáte podél pobřeží směrem na jih – ke Costa Adeje. Čekáte, že na jihu bude tepleji a po hodině jízdy zjistíte, že je 27 stupňů a potřebujete co nejdříve do plavek, jinak se v tom horku zblázníte. A to bylo prosím 24. prosince…
Zima na El Teide
A co El Teide? Vrchol nejvyšší hory Tenerife, který je vidět téměř z každého koutu ostrova je celičký pokrytý sněhem…
TIP: Připravte si tedy jak letní, tak i teplejší oblečení, neboť na Tenerife panují opravdu všechna roční období najednou.
Tenerife výlety, aneb #1 Santa Cruz de Tenerife
Santa Cruz de Tenerife je od roku 1723 hlavním městem a administrativním srdcem celého ostrova. Město má přibližně 200 tisíc obyvatelů a pyšní se ohromným přístavem jak pro turistické, tak nákladní lodě. Historicky se jednalo o menší rybářskou obec. Věc se měla tak, že hlavním městem byla odjakživa La Laguna, která leží dále ve vnitrozemí a když bylo třeba zajistit La Laguně přístup do moře – vznikla obec Santa Cruz de Tenerife. Město je tedy poměrně mladé a to, co mu chybí na “historičnosti”, s přehledem nahrazuje moderna a rozvinutá infrastruktura.
Co vidět v Santa Cruz
Centrem dění v Santa Cruz de Tenerife je hlavní náměstí Plaza de España. Jedná se o největší náměstí Kanárských ostrovů, jenž bylo vybudované v roce 1929 na místě, kde původně stála historická pevnost “Castillo de San Cristobal”. Zde jsou nyní soustředěny veškeré důležité administrativní budovy a rovněž zde narazíme na rozsáhlé umělé jezero včetně mohutného památníku obětem španělské občanské války.
Za odpočinkem
Zavítejte do městského parku “Parque Municipal García Sanabria”, který byl založen roku 1926 a dnes se může pochlubit rozlohou 6,7 hektarů. V parku narazíte na květiny všeho druhu a všech bazev, přičemž nás nejvíce potěšili malí papoušci volně poletávající mezi korunami stromů.
Za nákupy
Na obchody s oblečením a suvenýry narazíme téměř na každém kroku a není zde nejspíše nic, co by nás extra ohromilo. Ale místní tržnice, to je úplně něco jiného. Mercado de Nuestra Señora de África je místem, kde nakoupíme mořské plody, šunky a sýry, zeleninu a ovoce, sladkosti a rozličné místní speciality. Kromě širokého výběru se zde nelze nepokochat architekturou samotného Mercada, které nám evokovalo pohádky tisíce a jedné noci.
Tip na jídlo: na tapas a milé posezení do…Baobabu
Baobab se nachází na adrese: Calle Antonio Dominguez Alfonso 30, Santa Cruz de Tenerife. Jedná se o menší restauraci zaměřenou na “tapas”, která kromě skvělého servisu nabízí velice útulné venkovní posezení. Celá část této ulice je pouze pěší a je osázena restauracemi a i kdyby jste nechtěli zrovna do Baobabu, dopočujeme sem zajít a po něčem se poohlédnout. Jedná se o takovou malou oázu klidu v rušném Santa Cruz.
Tip na parking
Pokud hledáte cenově dostupné parkování, které by bylo blíže centra, tak nám se nejvíce osvědčilo zaparkovat přímo v Mercadu. Do navigace si zadejte městskou tržnici Mercado, přičemž krátce před cílem uvidíte několik vjezdů do podzemní garáže (jedná část je pro návštevníky, jedna je pro prodejce). Zde si vezmete parkovací lístek a vystoupáte nahoru přímo do třžnice.
Chladnější #2 La Laguna
La Laguna byla založena roku 1496 Fernandézem de Lugo a byla až do 19.století hlavním městem Tenerife. Jedná se o jedno z nejstarších měst na ostrově, kdy právě zde stály první administrativní budovy a první univerzita (St. Fernando University).
Čím nás La Laguna zaručeně dostala, tak to je počasí. Jak jsme již zmiňovali, město se nachází ve větší nadmořské výšce a i když je na jihu opravdové vedro, zde byli lidé zabalení jak na zimní lyžování. Pokud se ale správně obléknete, výlet do La Laguny opravdu stojí za to. La Laguna je typická malými barevnými domky s dřevenými balkóny a bohatou výzdobou. Podél hlavní ulice stojí samé malebné kavárny, dále obchůdky s oblečením, hračkářství, knihkupectví – žádné věhlasné značky ani známé řetězce, zde narazíte na opravdové autentické skvosty. V La Laguně je rovněž daleko větší klid a ani byste nevěřili, že hektické Santa Cruz de Tenerife je jen 10 minut jízdy daleko.
Tip na jídlo: na dort a dobrou kávu do…Palmelity!
Palmelita je menší řetězec cukráren a narazili jsme na ně již v několika různých městech Tenerife. Palmelita v La Laguně je však obzvláště přívětivá a padla nám do oka už jen tím, že stojí hned vedle Starbucksu, který oproti této cukrárně zel naprostou prázdnotou. Interiér v Palmelitě nám malinko připomínal secesní pražskou kavárnu Myšák (ještě do její rekonstrukce a akvizice řetezcem Ambiente). Bílé upravené stolky se zdobenými židličkami, několik pohodlných pohovek a především velká výloha s všemožnými dorty, sušenkami a čokoládami. Pro obzvlášť hladové se nabízely i různé omelety, sendviče a podobně. Za dvě cappucina, vodu a 2 kousky dortu jsme zaplatili circa 13 EUR.
Tip na parking
V La Lagune zaparkujete vcelku bez problémů kdekoliv mimo historické centrum. Pokud však chcete mít hlavní ulici na dosah a nevadí vám placený parking, pak je dobrou volbou Parking Las Quinteras/MUVISA – rozsáhlé hlídané parkovište, kde se cena v prosinci pohybovala zhruba 60 centů/hodina.
Historická #3 La Orotava
Pokud už La Laguna byla osázena historickými skvosty, tak o La Orotava to prý platí dvojnásob. Za nás, upřímně – La Laguna se nám líbíla více, ale většina průvodců chválí právě La Orotavu jako to město, které nesmíte na Tenerife opomenout. I zde narazíme na značné množství zdobených domů s dřevěnými balkónky, přičemž tím nejznámějším je v tomto ohledu La casa de los balcones – jeden z nejstarších domů ve městě, kde lze ve vnitřním nádvoří obdivovat právě rozmanité balkóny, jež se táhnou podél celého domu.
Vstup do samotného domu byl stanoven na 5 EUR, což nám příjde škoda, neboť až taková nádhera to zase nebyla. To už se nám daleko více líbíla vyhlídka přímo naproti tohoto domu, kde jsme mohli nerušeně pozorovat celé úrodné údolí La Orotavy a místní slepice, jak utíkají od zuřivého kocoura.
Z vyloženě hezkých míst lze v La Orotavě dále jmenovat náměstí “Plaza del Ayuntamiento”, nad nímž se tyčí další skvost – kostel Nuestra Señora de la Conceptión s barokní fasádou a byzantským dómem. Určitě stojí za to projít se historickým centrem města a pozastavit se u různých výloh obchodů. Právě La Orotava bývy zmiňována jako město, kde stále vzkvétají tradiční řemesla. Můžete si tedy odsud odvézt opravdu pěkné suvenýry jak jsou například pletené košíky nebo krajky.
Ospalé #4 Puerto de la Cruz
V Puerto de la Cruz jsme byli ubytovaní a dá se říct, že jsme udělali dobře. Z Puerta jsou ostatní města na dosah ruky: 15 minut do La Orotavy, 25 minut do Santa Cruz, 20 minut do La Laguny, 30 minut do Garachica…na Costa Adeje k nejznámějším plážím je to tedy hodina, ale i tak se jedná o pohodlnou jízdu po dálnici, kde je maximální rychlost 120.
Puerto má velice příjemné klima, kdy není ani zima ani vedro, prostě takové věčné jaro. Nevýhodou tohoto města je fakt, že nemá žádné pořádné pláže. U centrálního nábřeží máte několik kamenitých pláží, kde se sice dá ohřát, ale na koupání to rozhodně není, a to jak kvůli surfařům, tak kvůli kamenům a nebezpečně vysokým vlnám. Z tohoto důvodu bylo kanárským umělcem Césarem Manrique vytvořeno Lake Martiánez. Jedná se o umělé “jezero”s mořskou vodou, které poskytuje dostatek zázemí pro vodní radovánky. Mimo Lago Martiánez, narazíme poblíž na menší mořské bazénky, kam lze sestoupit po bazénových schůdcích.
Loro Parque
Loro Parque je další z divů Puerta de la Cruz zasluhující samostatnou kapitolu. Jedná se o obrovskou zoologickou zahradu, která se pyšní světově největší sbírkou papoušků. Kromě papoušků (kteří mají v Loro Parque samostatné představení), zde dále narazíme na všechny druhy tučňáků, na lvy, bílé tygry, krokodýly, svítívé medúzy, plameňáky, medvědy, pumy, surikaty a jiná, nám docela známá zvířata.
Loro Parque nám však dále nabídne strhující představení s kosatkami, delfíní show, lachtaní show a různé zábavní atrakce, kolem kterých nedokážete projít bez pozastavení. Výlet do Loro Parque je takovým splněným dětským snem, na který si vyhraďte ideálně celý den. Vstupné pro dospělého zde namístě stálo zhruba 38 EUR, přičemž do Loro Parque lze zcela zdarma vyrazit žlutým vláčkem přímo z náměstí Puerta de la Cruz.
Ze zajímavých míst tohoto města nelze dále nezmínit botanickou zahradu Puerta de la Cruz a náměstí s kostelem Nuestra Señora de la Peña de Francia z 18. století, jehož okolí je osázeno exotickými květinami a palmami.
Tip na jídlo: na dobrou večeři do…Rancho Grande
Tato restaurace se nachází na hlavní promenádě, kde se to jen hemží samými kavárnami, obchody a bary. Rancho Grande má poměrně slušné ceny a dáte si zde jak čerstvou rybu, tak i sirloin steak, přičemž restaurace je spojena s cukrárnou, takže již během oběda lačně pokukujete po nějakém tom dezertu. Dalším plusem je výhled na moře a rozhodně interiér. Ne, že by nám na něm tak záleželo, ale zde jsme se cítili opravdu útulně a bylo téměř nemožné se nepozastavit nad nějakou dekorací – třeba porcelánovými kohouty, vymalovanými kachličkami nebo vitrážovými okny.
Osobité #5 Garachico
Pokud se do Garachica vydáte z Puerto de la Cruz, pojedete zhruba 30 minut po kvalitní silnici lemující pobřeží. Nedoporučujeme vyrážet do Garachica z jihu, neboť z této strany končí před městem dálnice a budete muset přežít nekonečně se klikatící horskou silnici, kde se vám doslova zatočí hlava.
Proč vůbec do Garachica vyrazit? Toto městečko má zcela jinou neopakující se atmosféru oproti všem předchozím. Čas se zde doslova zastavil a tak se vyplatí posedět v některé z místních restaurací (přičemž zde to bude zase levnější nežli například v Puerto de la Cruz). Na historické památky zde moc nenarazíme – v 17. století erupce Mount Bermejo zničila skoro celé městečko a místní přístav (který býval tím hlavním centrem obchodu) upadl do zapomnění. Čím je však Garachico nyní známé, tak to jsou přírodní mořské bazény, které jsou mezi sebou spojeny rafinovanými dlážděnými cestičkami a koupajícím poskytují ochranu před rozbouřeným oceánem.
Vyhřáté #6 Costa Adeje
Costa Adeje je název pro letovisko na jižním pobřeží Tenerife, poblíže měst Arona a Adeje. Povinným místem návštěvy je rovněž navazující letovisko Playa de las Américas s rozlehlou pláží s černým vulkanickým pískem a rušnou promenádou. Na poklidné koupání a polehávání na pláži se však více hodí například Playa de Torviscas či Playa de la Pinta (Costa Adeje). Dalším slunečným letivoskem je v této oblasti Los Cristianos se známou a stejnomennou pláží “Playa de los Cristianos”.
Monumentální #7 Pico de Teide
El Teide nebo též “Pico de Teide” je nejvyšší horou celého Španělska a zároveň třetí nejvyšší sopkou na celém světě. Leží v samém srdci ostrova Tenerife a se svými 3 718 metry nad mořem je její vrchol viditelný skoro z každého města na ostrově. Kolem Pico de Teide se rozprostírá unikátní národní park, který je místy zasněžený, někde zase vyprahlý a jinde jej naopak pokrývají menší keře a horské květiny.
Pokud pěší turistika není nic pro vás, nevadí. Postačí přijet k samotné Pico de Teide a nahoru vás vyveze moderní lanovka. Zde doporučíme si jízdenky koupit zavčasu online, neboť fronty na El Teide jsou jinak opravdu zdlouhavé. Lanovkou dojedete až do výšky 3 555 metrů nad mořem, přičemž výše již smíte pouze se speciálním povolením. Výhled, který se vám naskytne upřímně řečeno nelze popsat slovy – opravdu stojí za to si tento výlet udělat.
#8 Místa, která jsme nestihli, ale chtěli bychom stihnout
Tenerife je stále poměrně malý ostrov, ale i tak v sobě skýtá množství historických a především přírodních krás. Rádi bychom zde proto připoměli místa, která jsme si vytipovali na další dovolenou.
Z měst to je určitě Candelaria, jejíž dominantou je bazilika “Basílica de Nuestra Señora de Candelaria”, kde se nachází Černá madona – patronka Kanárských ostrovů. Dále stojí nahlédnout do Güímaru za tamními pyramidami, nebo také do Icod de los Vinos, kde roste Dračí strom (El Drago), jenž je údajně nejstarším stromem celého ostrova (prý má circa 600-800 let). Nakouknout bychom též chtěli na sever Tenerife do tajemného pohoří Anaga, jehož husté vavřínové lesy jsou zcela jedinečné a připomínají divokou džungli (tedy alespoň na fotografiích). Z pláží bychom ještě chtěli vidět Playa de las Teresitas, která se nachází pouhých 7 kilometrů od Santa Cruz de Tenerife a je vyhlášená svým bělostným pískem.
Ostrov Tenerife, aneb náš celkový dojem
Tenerife je ostrovem mnoha tváří a pokud zde zvažujete dovolenou, velice záleží na tom, co byste rádi dělali (protože zde můžete zažít vše!). Pro milovníky pláží je Costa Adeje jako dělané. Naopak pro ty, kteří mají rádi ruch velkoměsta a nejraději se uvelebí v některé z pouličních kaváren – vyražte do Santa Cruz de Tenerife. Na loudavé procházky a obdivování zajímavé architektury jsou ideální La Laguna či La Orotava. Naopak na výlet s dětmi je jasnou volbou Loro Parque v Puerto de la Cruz, potažmo Jungle Park či například vodní království Siam Park. A nakonec pro ty, kteří nejraději obdivují přírodu – vyražte do národního parku El Teide a shlédněte na celý ostrov z nejvyšší hory Španělska.
Ostrov Tenerife možná není destinací na každoroční dovolenou, ale slibujeme, že se jedná o místo, kam se po čase rádi vrátíte a vždy zde pro sebe objevíte něco nového!