Ostrov Rhodos je již po několik let jednou z nejnavštěvovanějších řeckých destinací a každé léto se sem vypraví desítky tisíc českých turistů. Lákavému zájezdu na Rhodos jsme neodolali ani my a dali jsme si záležet, abychom tento kousek ráje co nejvíce poznali. V tomto článku vám přinášíme své dojmy z Rhodosu, tipy na nejkrásnější pláže Rhodos a zajímavá místa, tipy na výlety a prostě vše, aby vás na vaší dovolené nic nepřekvapilo.
Řecko Rhodos aneb základní informace
Ostrov Rhodos je největší z Dodekanéských ostrovů, přičemž na délku měří zhruba jen 78 kilometrů. Rhodu je často přeszdíváno ,,ostrov boha Slunce”, což je spojeno se starověkou bájí o Diovi a Héliovi, kdy Zeus rozděloval Zemi mezi Olympské bohy a na Hélia (který zrovna putoval po obloze) jaksi pozapomněl. Hélios proto požádal Dia, aby mu připadla ta část země, která se sama vynoří z moře, což byl nakonec ostrov Rhodos.
Rhodos počasí
Spojení ,,ostrov Slunce” je u Rhodu taktéž dáno tím, že zde slunce svítí neuvěřitelných 330 dní v roce a na ošklivé počasí zde tedy skoro nenarazíte.
Hlavní město Rhodos – místo nasáklé historií
Ač je samotný ostrov mnohem starší, město Rhodos bylo založeno již v roce 408 před naším letopočtem, kdy se spojily tři hlavní městské státy ostrova, a to Lindos, Ialyssos a Kamiros. Cílem tohoto spojení bylo upevnit své postavení před rostoucí mocí Athén. Dalším milníkem jsou roky 304 až 292 před naším letopočtem, kdy byl postaven takzvaný Kolos Rhodský – 32 metrů vysoká socha boha Hélia, která se řadila do Sedmi divů světa. Tento unikát už bohužel na Rhodu nespatříme, neboť se roku 226 před naším letopočtem zřítil v důsledku silného zemětřesení, které poškodilo i značnou část města.
Za doby Římského impéria byl ostrov Rhodos součástí římské provincie Asie a dokonce sám Julius Ceasar zde kdysi studoval rétoriku. Následovalo byzantské období, kdy byl ostrov Rhodos významným obchodním střediskem mezi Konstantinopolem a Alexandrií. To, jak ostrov Rhodos vypadá dnes, bylo dále silně ovlivněno vládou johanitů, z jejichž časů se dodnes dochovaly významné pevnosti, paláce a kostely. Ostrov Rhodos a i samotné město Rhodos jsou tedy pestrou směsící různých historických období a kultur. Níže vám ukážeme několik nejvýznamnějších památek a zajímavých míst, které město Rhodos nabízí.
Přístav Mandraki
Mandraki neboli v překladu ,,malá ovčí ohrádka” je bývalý válečný přístav, který je středobodem města Rhodos. Po obou stranách vjezdu do přístavu stojí dva sloupy se sochami erbovních zvířat ostrova – jelena a laně. Právě zde prý ve starověku stával proslulý Rhodský Kolos. A právě zde bude začínat téměř každá vaše poznávací cesta po městě. Mandraki totiž není pouze přístavem, je zde trh, turistické informační centrum, stanoviště taxíků, malebná promenáda s restauracemi, stánky s lodními výlety, obchody se suvenýry a mnoho mnoho jiného.
Staré město Rhodos
Staré město v Rhodu bylo v roce 1988 zapsáno na seznam UNESCO a je unikátní svými malebnými dlážděnými uličkami, množstvím muzeí a středověkých paláců. Do dnešního dne se zachovaly městské hradby, které jsou dlouhé 4 kilometry a směrem k vnitrozemí jsou lemovány příkopem.
Palác velmistrů
Palác velmistrů je symbolem Starého města, neboť právě zde bývalo mocenské centrum řádu johanitů. Po svém vyhnanství z Jeruzaléma se johanité usadili roku 1291 nejprve na Kypru a poté v roce 1309 dobyli i ostrov Rhodos. Zde se zdržovali až do roku 1522, kdy kapitulovali před tureckou přesilou a přesídlili na ostrov Malta. Od té doby jsou známí jako “maltézští rytíři”. Od paláce velmistrů vede proslulá Rytířská ulice, která je lemována sídly jednotlivých provincií johanistkého řádu.
Archeologické muzeum
V prosté stavbě z 15. století kdysi býval špitál řádu johanitů. Nyní zde sídlí významné archeologické muzem, jehož nejcenějším exponátem je mramorová socha bohyně Afrodity z počátku 1. století před naším letopočtem.
Akvárium města Rhodos
Poblíže přístavu Mandraki si nelze nejvšimnout menší žluté budovy, kolem které se sbíhají rodiny s dětmi. Jedná se o menší akvárium, kde za velice nízký poplatek můžete zhlédnout rozmanitý svět Egejského a Středozemního moře. V Akváriu se mimojiné dočtete, že drtivé množství ryb, které dnes na Rhodu ulovíme, nejsou vůbec místní a dostaly se sem z Rudého moře. To je zajímavé zejména proto, že se stále častěji můžeme setkat s jedovatými rybami a invazivními rybami, které zcela mění podvodní svět řeckých ostrovů.
Tipy na výlety po ostrově (a i mimo něj)
Projet ostrov Rhodos od severu na jih by bylo možné za cca. 2 hodiny, ale i tak skýtá tento ostrov tolik zajímavých míst, že týdenní dovolená rozhodně nestačí. Pokusili jsme se toho stihnout co nejvíce a níže vám přinášíme pár tipů na místa, která se nám líbila (včetně několik míst, která se třeba nám osobně tolik nelíbila, ale ostatní je hodně opěvovali).
Lindos
Městečko Lindos by mohlo svou populárností mezi turisty směle konkurovat hlavním městu Rhodos. Jedná se o to, že oproti hlavnímu městu vypadá Lindos opravdu “tradičně” řecky – bílé domky s modrými okenicemi, úzké strmé uličky po nichž se procházejí oslíci, malé řečké taverny s terasami na střeše a výhledem na azurově modré moře. Přidejte k tomu ještě významné památky na vrcholu hory a malebnou pláž v zátoce a máte ideální Řecko jako z pohlednice.
Z hlavního města trvá cesta autem do Lindosu zhruba 1 hodinu, přičemž jede se po poměrně kvalitní silnici. Parkovat lze buď na bezplatném parkovišti nad Lindosem (dolů je to circa 15 minut pěšky), nebo sjedete autem k malému náměstíčku a zkusíte zaparkovat tam (avšak pozor na masu zmatených turistů, kteří se téměř vrhají pod kola a na šíleně rychlé taxikáře).
Co v Lindosu?
Určitě stojí za to posedět v některé z místních taveren (čím dále od centrálního náměstí, tím levněji), dále můžete pěšky (nebo na oslíkovi) vystoupat na horu, kde jsou starověké pozůstatky chrámu a dále johanitská pevnost, která dominuje celému Lindosu. Samozřejmostí je i relaxace na místní pláži, kterou můžeme oprávněně označit za jednu z těch nejkrásnějších na ostrově.
TIP: Do Lindosu doporučujeme vyrazit buď brzy z rána, nebo pozdě k večeru. Kolem oběda je zde tak nesnesitelné horko, že nejen že nebudete chtít vidět žádné památky – chvílemi jsme měli pocit, že z toho horka dokonce omdlíme. Tím, že do Lindosu vyrazíte dříve se také vyhnete davům turistů, které jsou v menších uličkách obzvláště otravné.
Epta Piges – 7 pramenů Rhodos
Epta Piges neboli Sedm pramenů, je přírodní zajímavostí poblíže pláže Tsambika. Jedná se o místo, kde se několik pramenů slévá do menšího potůčku, jenž ústí do malé přahrady a vytváří tak vodopád. Vše je krásně zasazeno do tiché lesní krajiny, která je po tom horku příjemně osvěžující.
Doleva nebo doprava?
Když přijedete k Epta Piges, narazíte ihned na menší restauraci ve stínu lesa, pod níž klidně protéká horský potůček. Vstup do této oblasti je zdarma. U restaurace uvidíte dvě cedule – jednu doleva směrem k ,,Epta Piges” a druhou doprava směrem k tunelu a vodopádu. My jsme původně vyrazili doleva, což v žabkách nebyl vůbec dobrý nápad. Prašná cesta vede lesem, pořád do kopce přes různé kameny a kmeny stromů. Po dvaceti minutách jsme na žádný zázrak přírody nenarazili a vzdali jsme to. U restaurace nám řekli, že vlevo je to cesta k místu, kde pramení 7 pramenů a je to spíše ,,relaxující” procházka lesem, k vodopádu prý musíme doprava a projít přes malý tunel na druhou stranu. Po cca 200 metrech jsme opravdu viděli tunel a nestačili jsme zírat – 2 metry vysoká tmavá nora, kterou protéká studený potok. Nic pro klaustrofoby.
Když jsme viděli, že do tunelu jde i rodina s malými dětmi, tak jsme se vzchopili, zapli na telefonu baterku a šli dovnitř. Tunelem jdete pouze několik minut, avšak není osvícený, vody je zhruba po kolena a ke konci se tunel začne malinko zužovat, avšak není to nic, co by nakonec nezvládly i děti. Na druhém konci vyjdete k malému jezírku, který vede k přehradě. U zmíněné přehrady sejdete dolů po kamenných schůdcích a voilà – jste u vodopádu!
Rady nad zlato
Pro ty, kteří by opravdu chtěli vidět vodopád avšak do tunelu by v životě nevlezli – nezoufejte. Na cestě zpátky jsme zjistili, že přes výše zmíněný tunel vůbec nemusíte (i když je to opravdu zážitek). U příjezdové cesty do Epta Piges si všimněte takové menší kamenné stavby – pod ní prochází tunel. Pokud se zde vydáte směrem doleva (viz cesta na obrázku), dostanete se po prašné cestě přesně k tomu jezírku, kde je východ z tunelu.
Druhá rada nad zlato zní – pokud se u restaurace rozhodnete jít doleva směrem k Sedmi pramenům (Epta Piges), rozhodně s sebou mějte dobré boty. V žabkách to je nejen nepohodlné, ale i nebezpečné.
Naše třetí rada nad zlato by byla – nikam nespěchejte a zakotvěte nachvíli v místní restauraci. Jídlo je tu skutečně vynikající, kolem se procházejí pávi, pod vámi zurčí potůček a posezení ve stínu vysokých stromů je příjemnou změnou oproti rozžhavené pláži.
Ostrov Symi
Náš článek je sice o tipech na místa na ostrově Rhodos, avšak stejně nám to nedá a musíme vás přesvědčit, abyste jeden den ze své dovolené věnovali právě výletu na ostrov Symi, který je vzdálen zhruba hodinu plavby od Rhodu. Jak si zakoupit lístky na Symi, co zde dělat a proč sem jet jsme již psali v našem článku o ostrově Symi.
Ostrov Rhodos aneb honba za nejkrásnějšími plážemi
Na Rhodu je nespočet krásných pláží, návštívení všech je tedy pro cestovatele témeř nadliský úkol. Na naší týdenní dovolené jsme se snažili zahlédnout/navštívit alespoň ty nejznámější z nich a níže vám přinášíme menší výpis pláží, které se nám líbily a i těch pláží, které se nám sice nelíbily, ale jsou velmi oblíbené.
Řecko Rhodos pláž Tsambika
Pláž Tsambika u nás bohužel patřila k té druhé skupině pláží. Všude na Rhodu jsou nabízeny výlety na Tsambiku jako na tu nejkrásnější pláž na celém ostrově. Fotografie na internetu jsou ohromující. Realita je však taková, že kromě vás je na pláži dalších tisíc lidí, tisíc lehátek, několik barů se řvoucí hudbou, nafukovací klouzačky na moři, kotvící lodě a opravdový hluk. Set lehátek na pláži stojí 10 EUR (což je normální cena), pláž je písečná a i dno je písečné. Nemějte nám to za zlé, pláž i moře jsou opravdu hezké, avšak jelikož jsme na Tsambiku jeli hodinu a půl autem, tak jsme asi čekali něco, co nám opravdu vyrazí dech.
Prasonisi
Prasonisi bychom naproti tomu mohli směle označit za sedmý přírodní div světa, neboť toto místo je každým coulem vskutku unikátní. Prasonisi se nachází na nejjižnějším cípu ostrova a pod tímto označením byl původně chápán menší ostrůvek, který je s Rhodem v tomto místě spojen písečným valem. Dnes názvem Prasonisi myslíme i přílehnou pláž, která je dokonale písečná. Z jedné strany je Prasonisi omýváno Středozemním mořem a ze strany druhé mořem Egejským. Nevýhodou Prasonisi je, že se zde nelze koupat, avšak to, co uvidíte zde, je zcela unikátní. Opravdovým zážitkem je projít se po písečném valu směrem k ostrůvku, kdy stojíte doslova uprostřed dvou moří, která se liší jak zbarvením, tak i silou.
Agathi beach
Další pláží, kterou jsme navštívili, je Agathi Beach. Pláž se nachází před Lindosem a poté, co z hlavní silnice zabočíte směrem k pláži, pojedete velmi prašnou (a docela kamenitou) cestou. Pláž je rovněž písečná a oproti Tsambice je o něco klidnější.
Dalšími známými plážemi, které doporučujeme navštívit jsou například pláže Afandou, Stegna či pláž ve Faliraki.
Náš tajný tip na super pláž s relaxací
Již je tomu 6 let, co jsme byli na Rhodu poprvé. Tehdy jsme byli ubytovaní v hotelu Princes Flora a chodili jsme se slunit na menší přírodní pláž poblíž hotelu. Tento rok jsme se nostalgicky rozhodli se sem opět podívat. Pláž dřív nebyla ničím výjimečná, nebyly zde ani slunečníky či lehátka (viz obrázek níže).
Jaké bylo naše překvapení, když jsme auto zaparkovali u obrovské brány s nápisem “Santa Marina”. Prošli jsme pěšinkou lemovanou palmami a květy až k obrovské dřevené restauraci s moderními lehátky zasazené přímo do vody.
Set lehátek s deštníkem zde stojí 15 EUR, což je o něco více nežli na jiných plážích, ale opravdu to stojí za to. Z baru se line relaxační hudba, objednat si můžete jak něco k snědku, tak i třeba frappuccino, přičemž na lehátkách jsou měkoučké matrace s čistými ručníky. Pláž i dno jsou písečné a jelikož se jedná o menší zátoku, moře je zde teplejší a bez jakýchkoli vln.
Autem, autobusem nebo taxi službou?
Snad jsme vás alespoň trochu přesvědčili, že se vyplatí si ostrov Rhodos co nejvíce projet, neboť na zajímavá místa narazíte téměř na každém rohu. Zde se nabízí otázka, zdali jezdit autobusem, taxíkem nebo si půjčit auto?
Taxi – co nejméně
Záleží jak moc toho chcete vidět, ale z vlastní zkušenosti doporučujeme spíše automobil. Taxi služby mají sice pevnou sazbu, avšak cena za delší vzdálenosti je opravdu nevýhodná, plus se nikdy nevyhnete řeckému stylu “obchodování”. Co tímto myslíme? Máme z Rhodu takové dva “pěkné zážitky”.
Jeden, když jsme vyráželi do města Rhodos za fixní cenu 8 EUR, kterou nám před nástupem do auta ještě potvrdili. Řidič se zasekl v menší uličce, kde parkoval autobus, přičemž se ho snažil popohnat a po 10 minutách hádání se rozhodl autobus objet jinou ulicí. Cestu jsme si prodloužili maximálně o 5 minut. Na konci nám však tento řidič vrátil o 1 EUR méně s tím, že si cestu přeci musel prodloužit a tak je cena 9 EUR a ne 8. Argumenty typu: ,,Nic jste nám přeci neřekl”, nebo ,,Nemáte přece taxometr” nebo ,,Co se to opovažujete, budeme si stěžovat” na něj vůbec nezabraly, peníze nám zkrátka nevrátil a doslova nás vyhnal z auta.
Druhý zážitek, za který si možná můžeme i sami je to, že při objednávání taxi služby z hotelu vám milá paní na recepci neřekne nic o ceně ani podmínkách a až dorazíte do cíle, tak zjistíte, že jízda stála ne 8 EUR, ale 11 EUR. Taxikář se rozčílí, že on za to přece nemůže, cena je fixní – 8 EUR. Ty 3 eura navíc je poplatek hotelu za “servis”, že vám zavolali taxík. Podotýkám, že jsme bydleli v pětihvězdičkovém hotelu, kde by si takové ,,okrádání” hostů snad již mohli odpustit.
Autobus? Ten jsme neviděli
Autobusu nemůžeme vytknout nic, až na to, že jsme jej za celou dovolenou viděli u našeho hotelu jen dvakrát. U autobusových zastávak žádné (ani orientační) jízdní řády nejsou a na hotelu vám o nic více neporadí. Stalo se nám, že jsme na zastávce stáli 30 minut a sledovali, jak nějaké městské autobusy projíždějí kolem. Toho svého autobusu jsme se nakonec ani nedočkali a vzali jsme si taxík.
Autem – Na pár dní to stačí
Auto jsme měli na 3 dny a za nás můžeme potvrdit, že to bohatě stačí. Zapůjčení vozidla značky Toyota Auris nás na 3 dny vyšlo zhruba na 180 EUR, což není málo, ale nemuseli jsme téměř nic řešit. Od cestovní kanceláře Čedok jsme dostali ceník vozidel (půjčovna Enterprise) a poté stačilo delegátce napsat sms který vůz chceme a za jakých podmínek. Za 10 minut přišlo potvrzení o tom, že nám vůz přistaví do hotelu na smluvený den a čas.
Pozor na pojistku
Co si určitě ohlídejte, tak to je pojištění. Všude píšou, že podvozek standardně pojištěný není, a proto se vyplatí si za pojištění připlatit a mít přímo napsané ve smlouvě na co vše se vaše pojistka vztahuje. Dále je základem si vozidlo při přebírání pečlivě zkontrolovat a nafotit. Za zmíněné celkové pojištění vozu jsme dopláceli cca 20 EUR, avšak nakonec se opravdu vyplatilo. Na druhý den nám z kola spadl kotouč, který jsme snad po celý den hledali. Už jsme po cestě našli asi dva další podobné kotouče a dokonce jsme přemýšleli, jak to na naše auto šikovně napasovat. Nakonec jsme zjistili, že se na tento případ vztahuje sjednané pojištění, takže nic se doplácet nemuselo.
Jak vybírat ubytování na Rhodu?
Závěrem krátce o ubytování. Na Rhodu jsme byli již podruhé a co se týká hotelů, musíme říct, že je to vždy tak trochu o náhodě. Stane se, že narazíte na 3 hvězdičkový překrásný hotel s čistými pokoji a vybranými pokrmy. Nebo také skončíte v pětihvězdě, kde jsou matrace s plísní a pokoje budete měnit třikrát (případ našeho známého). Vždy si proto pečlive přečtětě recenze na fórech, anebo jeďte tam, kde byli vaši známí. My osobně byli před 6 lety v hotelu Princes Flora (doporučujeme) a tento rok v hotelu Rodos Palace (hotel velice pěkný, ale za tu cenu se asi nevyplatí – popíšeme v naší recenzi).
Co se týká samotné polohy hotelu, zde záleží na tom, co od dovolené vlastně očekáváte. Pro milovníky historie je vhodné se držet co nejblíže buď hlavního města Rhodos, nebo města Lindos. Pro ty, kteří raději večerní zábavu – jeďte do Faliraki. Pro milovníky windsurfingu – držte se co nejblíže Prasonissi. A pro ty, kteří cestují s dětmi – doporučujeme spíše oblasti u Koskinou, Kalithea, Tsambika nebo Afandou. Pláže na sever od Rhodu jsou poměrně kamenité a moře bouřlivé (i my se tam trochu báli, natož děti) a co se týče například Faliraki, zde večer narazíte na rozličné tanečnice u tyče v otevřených barech, což také není zrovna podívaná pro děti. Na jih od Lindosu nám také přišlo, že jsou resorty klidnější a pláže spíše písečné, takže jet sem by mohla být též dobrá volba.
Ostrov Rhodos aneb celkové dojmy
Ostrov Rhodos na okouzloval už podruhé v životě a musím říct, že tato dovolená stála opravdu za to. Tím, že jsme si půjčili auto, jsme získali neomezenou svobodu a zjistili jsme, že Rhodos na severu, je vlastně úplně jiný Rhodos než ten na jihu. Dále jsme se ještě více zamilovali do Symi – což sice není Rhodos, ale uvědomili jsme si, že je tento ostrov skvělým výchozím bodem pro cestu po okolních ostrovech. Z Rhodu se vlastně můžete vydat i na Marmaris či do Fethiye, je to tedy taková přestupní stanice pro další cesty. Lindos i Prasonisi byla nádherná místa a určitě stojí za to je vidět. Stejně tak námi nenáviděný tunel v Epta Piges byl vlastně stašně hezkým zážitkem.
Co nás však tento rok mrzelo, a snad vás tím neodradíme, tak to je způsob, jak se místní chovají ke svým památkám a jak se vlastně chovají i k turistům. Na některých neturistických místech jsme narazili na četné odpadky, staré rozbořené domy, vyhladovělé psy a poházené pomalované kameny, které byly kdysi sloupovím některé ze slavných starověkých budov. Naopak na těch turistických místech nás místní takřka tahali za ruce ať si něco koupíme a při našem odmítnutí se chovali značně nevraživě a neslušně, jako by bylo naší povinností vysypat všechny naše peníze a předat je jim. Možná to přeháníme, ale opravdu oproti ostrovu Symi či Karpathosu jsme zde měli zvláštní pocit, že nejsme moc vítáni.