Symi je malý řecký ostrůvek o zhruba 65 kilometrech čtverečních a pro nás se na celý život zařadil na seznam těch nejkrásnějších míst, která vůbec lze na tomto světě navštívit. V našem článku vám rádi poradíme, jak se na ostrov Symi dostat, co tady lze vidět i dělat a proč vůbec výlet na ostrov Symi zvažovat.
Ostrov Symi Řecko a základní informace o poloze
Ostrov Symi je součástí souostroví Dodekany, přičemž jej dělí pouze 23 kilometrů od Rhodu a 9 kilometrů od tureckého pobřeží. Název „Symi“ (či též „Simi“) lze vztáhnout jak k samotnému ostrovu, tak i k jeho hlavnímu městu, které spolu s klášterem Panormitis tvoří dvě hlavní turistická lákadla tohoto ostrova.
Jak na Symi, aneb vybíráme lodní dopravu
Jak vyplývá z odstavce výše, Symi je neskutečně blízko ostrovu Rhodos, a tudíž nejčastěji turisté vyráží na Symi právě z Rhodu (nabízí se též varianta cesty z Turecka, avšak tu jsme zatím nezkoušeli).
Pokud pomineme výlet na Symi organizovaný cestovními kancelářemi, lze dopravu na Symi jednoduše samostatně zakoupit v hlavním městě Rhodos u přístavu Mandraki. Zde narazíme na desítky stánků s lodními výlety, a to jak malými loďkami, tak i obrovským trajektem. Pokud potřebujete pouze dopravu na ostrov Symi bez různých zastávek na koupání, rybaření apod., doporučujeme zvážit dvě varianty, a to – lodní dopravu ANES (ANES) – loď „SEBECO“, nebo spoj trajektem společnosti Dodekanisos Seaways.
V prvém případě se jedná o středně velkou rychlou loď o dvou patrech, kdy zpáteční jízdenka pro jednu osobu stojí 20 EUR. Zpravidla se vyráží každý den ráno (kolem 10:00) z Mandraki na Rhodu, přičemž plavba na Symi trvá 1 hodinu 15 minut. Cestu zpátky ze Symi na Rhodos vám zpravidla zajistí na ten samý den na 17:45.
Loď SEBECO aneb nebojte se plánovat po svém
Zde je nutno dodat, že když jsme kupovali jízdenky na SEBECO, nabídli nám výše uvedené časy bez možnosti nějakého širšího výběru. Pravda je ovšem taková, že SEBECO vyráží na ostrov Symi a zpět několikrát za den, a tak si můžete vybrat, jaké časy a dny vám vyhovují, přičemž se nebojte nahlédnout do jízdního řádu, který má prodejce vždy k dispozici. K vašim jízdenkám by rovněž měla být zdarma návštěva kláštera Panormitis, který je na druhém konci ostrova Symi. Po příjezdu na Symi tak můžete nastoupit na autobus, který vás odveze tam a zpět v ceně jízdenky (cca 2hodinová exkurze). Počítejte však s tím, že cesta je malinko zdlouhavá, a tak se může vyplatit spíše zůstat v Symi na pláži a dosyta si užít okolní atmosféry.
Cesta lodí SEBECO
Na lodi žádný extra komfort nečekejte. K dispozici máte buď horní patro bez přístřešku, kde je sice pěkný výhled, ale neskutečně tam fouká a praží sluníčko. V přízemním patře můžete sedět buď uvnitř na kožených sedačkách, nebo na sedadlech u zavazadlového prostoru, kde máte výhled dozadu na moře. Loď je poměrně bezpečná, avšak určitě bychom během plavby nepouštěli děti samotné (natož dozadu k zábradlím), protože tu je velká pravděpodobnost úrazu.
Tip pro spontánní povahy
Když po hodině a čtvrt dorazíte na Symi, lehce se vám může stát, že zde zatoužíte zůstat, jak jen nejdéle to půjde. Tohle se vlastně přihodilo i nám – krátce po příjezdu na Symi jsme se rozhodli, že to riskneme a zkusíme zde zůstat přes noc. Ihned jsme šli za paní ze společnosti ANES (je v takové malé boudě hned v přístavu Symi s nápisem „ANES“) a zkusili jsme si vyměnit jízdenky na cestu zpátky. Nejen, že nám paní vystavila jízdenky na příští ráno (na 8:00) ze Symi na Rhodos, ale k tomu všemu to bylo zcela zdarma bez žádných doplatků! Po výměně jízdenek nás už čekalo jen „spontánní“ hledání ubytování, avšak o tom později. (P.S. Právě zde jsme také zahlídli jízdní řád společnosti, který byl mnohem flexibilnější, než nám původně tvrdil prodejce.)
Loď společnosti Dodekanisos Seaways
Pokud si vyberete Dodekanisos Seaways, pojedete na ostrov Symi některým z mohutných trajektů o velikosti bytového domu. V této společnosti se taktéž rádi chlubí tím, že na Symi dorazí nejrychleji, a to přesně za 50 minut. Na výběr však máte několik možností, od nichž se odvíjí i cena jízdenky:
- Cesta pouze na Symi a zpět, kdy na Symi to trvá 50 minut.
- Cesta pouze na Symi a zpět, kdy na Symi to trvá 90 minut (cestujete pomalejší lodí)
- Cesta na Symi a zpět s návštěvou kláštera Panormitis (buď trasa Rhodes-Panormitis-Symi-Rhodes, nebo trasa Rhodes-Symi-Panormitis-Rhodes). Opět záleží, který den vyrazíte a kterou lodí.
Délka cesty a jízdenky
Varianta pouze na ostrov Symi a zpět vypadá takto: V 8:30 ráno vyrážíte z Rhodu, na Symi jste za 50 minut, tedy v 9.20. Ze Symi vyrážíte zhruba v 17:35. Zpáteční jízdenku pro jednoho nám na tuto trasu nabízeli za 35 EUR. Pokud patříte k těm, kteří si vše rádi plánují dopředu, zkuste oficiální stránky této společnosti na: http://www.12ne.gr/en/, kde naleznete rozpis plaveb a můžete si zde jízdenky i zakoupit online, popřípadě si alespoň zkontrolovat jaké časy a spoje jsou dostupné. V tomto článku vám rovněž přikládáme náš leták s jízdními řády ze srpna 2019, mějte však na paměti, že se tento rozpis může měnit.
Cesta trajektem
S Dodekanisos Seaways je cesta o něco pohodlnější. Jedná se obrovské trajekty s dostatkem míst k sezení, přičemž se to zde tolik „nehoupe“ jako na SEBECO.
Rovněž bychom rádi vyzdvihli skutečnost, že tato společnost spojuje všechny ostrovy souostroví Dodekany, a tak můžete vyrazit nejen na Symi, ale naplánovat si i výlety na jiné ostrovy. Dle našich informací ze srpna 2019 můžete jet na jednodenní výlet z Rhodu na zpět na tyto ostrovy:
- Symi: každý den
- Chalki: úterý + čtvrtek
- Tilos: úterý + čtvrtek
- Nisyros: úterý + čtvrtek
- Kastelorizo: středa
- Kos: středa
Co na Symi aneb tipy na příjemný den
Předností a největší turistickou atrakcí ostrova je samotné město Symi, které vás doslova ohromí svojí architekturou a barevností. Domky jsou zde upravené a hrají opravdu všemi barvami, takže o krásné fotografie nebudete mít nouzi. Toto řecké městečko lze pomyslně rozdělit do dvou zátok, podél nichž se vine nádherná promenáda lemovaná klasickými řeckými tavernami, menšími hotely a přístavem s luxusními jachtami. Klasické rozdělení je na tu přístavní část města – Gialos, a horní část města – Chorió.
1. Začněte den relaxací na pláži
Pokud dorazíte na ostrov Symi ráno, velice brzy zjistíte, že ač byste se mohli hodiny a hodiny procházet a obdivovat okolní krásu – je na to opravdu moc horko. Doporučujeme tedy si to zamířit po promenádě směrem k druhé zátoce, kde ihned narazíte na obrovský nápis s šipkou ukazující směr na pláž. V podstatě pokud dojdete na konec zátoky k „Odyssia Apartments“ se stejnojmennou tavernou, cesta se odsud již vine doleva nahoru do kopce. Ani ne 5 metrů po odbočení uvidíte vchod do restaurace „Paradise Nos Beach Bar Restaurant“ přes který se dostanete k přilehlé menší pláži.
Pozn. Pláž je až na konci fotografie vpravo za rohem
Paradise Nos Beach Bar Restaurant
Tato restaurace je takovou naší srdcovou záležitostí, neboť před šesti lety nám zde udělali ten nejlepší rybí mix grill, který jsme kdy v životě jedli. Vybrali jsme si tehdy z nabídky čerstvě ulovených ryb, které nám individuálně nacenili a přinesli na obřím podnose s bylinkami a salátem. Dnes už bohužel podobnou variaci ryb nenabízí.
Aktuálně si zde můžete vybrat z klasické nabídky řeckých jídel, nebo si přímo objednat nějakou rybu z menu. Avšak ve srovnání s naším předchozím zážitkem, bychom dnes neřekli, že to bylo něco extra, co jinde v Řecku neochutnáte. Ceny jsou však poměrně příznivé a jistě vás na Symi zaskočí, že zde jídlo stojí méně nežli na Rhodu (pokud vezmeme v úvahu, jak honosné jachty na Symi kotví, tak bychom řekli, že jsou zde ceny téměř „lidové“).
TIP: Další příjemná zajímavost oproti Rhodu – všude na Symi přijímají platební karty. Ať již platíte za slunečník, za ubytování, nebo si jen kupujete za 5 EUR nějaký suvenýr v místním krámku, všude mají platební terminál! Takže pokud na ostrov Symi vyrazíte, určitě si s sebou kartu vezměte. Ušetříte alespoň hotovost, která vám přijde vhod na Rhodu, neboť tam po nás skoro vždy chtěli jen hotovost.
Jak je to s pláží?
A nyní zpět k pláži. Ta patří k výše uvedené restauraci a set dvou slunečníků s lehátky zde stojí 10 EUR, přičemž to není časově omezeno (prostě dokud neodejdete). Poplatek zaplatíte buď přímo v restauraci nebo na pláži, přičemž si u nich nemusíte nic dalšího objednávat (pokud chcete – můžete, na pláži chodí číšník, který vám rád přinese vodu, čaj, frapuccino apod.) I zde můžete vše hradit kartou či v hotovosti.
Pokud nechcete platit za lehátka, můžete se uvelebit na volných místech na pláži, kterých však mnoho není. Pláž je oblázková, přičemž při vstupu do moře dávejte pozor na kameny (lze to zvládnout i bez bot do vody), po zhruba 2 metrech je dno písečné.
Nyní si určitě říkáte, proč vás na takovou kamenitou pláž vůbec posíláme. Odpověď je jednoduchá – pláž sice není dokonale písečná jako z Karibiku, avšak výhled na barvy města Symi, množství ryb v moři a příjemná řecká hudba vám vše vynahradí. Vládne tu totiž absolutní a nefalšovaná řecká pohoda, která se s hlučnými plážemi u hotelových resortů nedá srovnávat.
2. Odpolední obdivování města
Možná vám tato rada zní jako klišé, ale s utichajícím vedrem je tou nejlepší činností právě poklidná procházka a posezení v některé z místních taveren. Kolem šesté večer se většina turistů vrací lodí zpět na Rhodos, avšak město ani náhodou neusíná. Spíše tu panuje odzbrojující klid, lidé se přátelsky baví v tavernách, někteří sedí na lavičkách a pozorují procházející se usměvavé tváře. K večernímu posezení doporučujeme restauraci Odyssia u Odyssia apartments, kde jsme byli i ubytovaní a majitel na nás byl nadmíru přátelský. Vybrat si však můžete z nepřeberného množství barů, restaurací, cukráren, pekáren, taveren apod., je jich tu opravdu mnoho a troufneme si říct, že každá stojí zato (neboť ani jedna nebyla prázdná).
3. Výšlap ke staré pevnosti Kástro
Pro ty z vás, kteří mají raději něco „akčnějšího“ doporučujeme vystoupat ke staré pevnosti Kástro. Přesněji řečeno se jedná o pozůstatky byzantské pevnosti, která byla ve 14. století přestavěna na hrad johanitskými rytíři. K pevnosti se dostanete po cestě Kalí Stráta. Jedná se o vybílené schodiště, které prochází starou částí města pod názvem Chorió. Schody jsme bohužel nepočítali, avšak někde se uvádí, že Kalí Strátu tvoří přes 500 schodů. Každopádně počítejte s tím, že se při stoupání pěkně zapotíte.
Procházení horní částí města je však nádherné a narazíte tu na mnoho zastrčených obchůdků, kaváren, pěšinek s impozantními výhledy, tradičních domků s malými zahrádkami, a to vše při neúnavném kokrhání místního kohouta. Tuhle vám přes cestu přeběhnou slepice, jinde zase pozorujete, jak se na střešní terase líně protahuje kocour…přičemž čím výše stoupáte, tím méně turistů (a vlastně i lidí) potkáváte.
Zde je nutno říct, že samotné Kástro nás nijak moc neuchvátilo. Když „došlapete“ poslední schůdky zarazí vás, že jste celou dobu šli za ruinami staré pevnosti, ke kterým se pořádně ani nedostanete, jak jsou prorostlé křovinami.
Na druhé straně vede cestička k místnímu kostelu, který je sice velmi malebný, ale večer už byla branka zavřená a my se tam nedostali.
Tohle místo má však své zvláštní kouzlo. Vyjma výše zmíněného kohouta (který je slyšet snad po celém ostrově) je tu obrovské ticho a klid. Dohlédnete na domky zasazené do hor, jako by to byly malé drahokamy. A při tom všem tichu si uvědomujete, že tam daleko pod vámi v přístavu bují život.
4. Výlet na Panormitis
Na příští den, anebo namísto procházení se městem, připadá v úvahu i cesta do kláštera Panormitis, který leží v malebném zálivu takřka na druhém konci ostrova Symi. Na Panormitis jsme se autem bohužel nikdy nevydali, takže můžeme doporučit pouze dvě varianty cesty, a to buď autobusem, nebo trajektem (ohlídejte si, abyste měli návštěvu Panormitisu i na své jízdence).
I ty, které náboženství nikterak nezajímá, Panormitis jistě okouzlí. Existence místního kláštera se datuje již od 14. století, přičemž od 18. století se řadí mezi významná poutní místa souostroví Dodekan. Záliv, v němž stojí klášter se nazývá „Panormos“, přičemž je zasvěcen archandělu Michaelu. Uvnitř kláštera se bohužel nesmí fotografovat, avšak i tak ve vás jeho výzdoba určitě zanechá hluboký dojem – pozlacené ikony, pestré nástěnné malby a bohatě vyřezávané rámy, které nemají obdoby prostě stojí za to vidět.
Ostrov Symi Řecko a ubytování
Nyní trochu odbočíme zpět k naší patálii na Symi, která začala v momentě, kdy jsme si vyměnili zpáteční jízdenky a rozhodli se na Symi zůstat přes noc. Ihned jsme hledali ubytování přes Booking a snažili se vybrat co nejbližší penzion/hotel v centru města. V tomto ohledu vždy doporučujeme koukat na mapu, neboť i když vám Booking hlásí, že je ubytování 500 metrů od centra, můžete zjistit, že je to vlastně 500 metrů do kopce po spletitých úzkých uličkách. To sice má svoje kouzlo, avšak my to chtěli mít co neblíže k pláži a po rovince.
V hlavní sezóně (srpen 2019) nám Booking ukázal circa 12 volných nabídek hotelů, přičemž ceny za noc se zpravidla pohybovaly v rozmezí 65 až 120 EUR. Velice pěkně na Bookingu vypadaly hotel Aliki či hotel Marika (75 EUR/noc). Ty jsme bohužel v tom shonu hned nenašli, avšak večer jsme kolem nich procházeli a určitě bychom tam ubytování též zvážili.
Odyssia Apartments (budova s šedým vchodem uprostřed fotografie)
Po urputném hledání hotelu v nesnesitelném horku jsme se jen tak zeptali pána v Odyssia Apartments zdali nemá volný pokoj a voilà – postarší (asi osmdesátiletý) pán nám s úsměvem od ucha k uchu předal klíče a poslal svého známého ať nám ukáže pokoj. Ihned nás ubytoval, a to za 85 EUR/noc. Žádné pasy, žádné vyplňování formuláře, žádná platba ani záloha. Prostě nám dal klíče a ať si jdeme užít pláž. Klíče ať neztratíme a zaplatíme až budeme chtít. Tolik k řecké pohostinnosti, která nám na Rhodu tak strašně moc chyběla, ale na Symi jí bylo plno…
Odyssia Apartments a zařízení pokoje
V Odyssia Apartments jsme dostali dvoupatrový apartmán s výhledem na moře a město Symi. Nebyl to žádný luxus, avšak apartmán byl velice čistý, útulný a měl vše potřebné k pěknému pobytu – kuchyňský koutek s ledničkou, wifi, v horním patře postel a koupelnu se sprchovým koutem, televizi, ručníky, klimatizaci a báječný výhled.
Pod apartmány Odyssia je stejnojmenná restaurace, kam jsme po pláži zašli na večeři. Určitě to tam můžeme doporučit – nejen, že je obsluha velmi milá, ale sám pan majitel nám pomohl s výběrem jídla, ohlídal, aby nám vše chutnalo, hezky si s námi popovídal, a dokonce se nabídl že budou všechny nápoje na něj, neboť jsme u něj byli ubytovaní. Opět, po Rhodu velice příjemná změna, protože se konečně nikdo nesnažil z nás vytřískat co nejvíce peněz.
Symi Řecko, aneb jak to chodí ve městě luxusu
Ze Symi jsme byli chvílemi zmatení. U břehů kotvily ty nejluxusnější jachty, které jsme kdy viděli, po promenádě se procházely ženy v těch nejnádhernějších a nejdražších šatech, a přesto byly ceny na Symi více než přijatelné. Ba dokonce místní lidé s námi jednali s takovou důvěrou, jako bychom se znali odnepaměti. Uvedeme příklad, který mluví za vše:
Šli jsme do místního krámku nakoupit vodu a něco sladkého. Paní u kasy poklidně houpala dítě v kočárku a nás si takřka nevšímala. Zaplatili jsme (kartou) a šli se projít. Na cestě zpátky jsme si řekli, že bychom si zase skočili pro něco k pití. Krámek byl otevřený dokořán, paní nikde. Stáli jsme tam jako dva solné sloupy a nevěděli, zdali jí nechat peníze na stole, nebo se vrátit později…Najednou onu prodavačku vidíme na druhém konci zátoky, jak se prochází s kočárkem a na svůj OTEVŘENÝ obchod se vlastně ani nepodívá. Vzali jsme vodu a běželi za ní, že jí to zaplatíme. Následoval její udivený pohled a věta: „Ale to je v pořádku, vždyť jste mi ty peníze mohli dát později, třeba zítra…“
Naše dojmy, aneb proč na ostrov Symi vyrazit
Pokud jste náš článek dočetli až sem, jistě jste pochopili, že nás ostrov Symi naprosto uchvátil. A není to jen jeho výhledy a architekturou, ale především tou lidskostí, která je dnes ve světě tolik vzácná. Takovou pohodu jsme naposledy zažili na ostrově Karpathos, avšak nečekali jsme, že na Symi – v jednom z nejvíce frekventovaných ostrovů Dodekan, se budeme cítit tak skvěle a uvolněně. Symi ostrov má vlastně vše, co pro dokonalou dovolenou v Řecku potřebujete – krásnou pláž s azurovým mořem; tradiční taverny, ze kterých se ozývá řecká hudba a velice přátelské lidi, kteří jsou pyšní na to, kde žijí a jak žijí a snaží se, abyste si jejich ostrov také tak zamilovali.