Když se řekne Verona, vybaví si téměř každý z nás Shakespearova Romea a Julii – tragický příběh dvou zamilovaných, který se zde odehrával. Verona je tedy vnímána jako město lásky, které je nasáklé romantickou atmosférou a malebnými uličkami. S tímto pocitem jsme vyráželi do Verony i my, a popravdě nás až nijak zvlášť nelákala v porovnání třeba s věčným Římem či zdobenou Florencií. Jenže, Verona se ukázala být zcela jiná – lepší, krásnější, bohatší na památky a zajímavá místa. Nyní je to jedno z našich nejoblíbenějších měst vůbec a v tomto článku se vám proto pokusíme přiblížit ty nejúžasnější památky ve Veroně tak, abyste neváhali a vyrazili na cestu. Verona Itálie památky, začínáme!
Verona amfiteátr (Arena di Verona) na Piazza Bra
Prvním místem, které po svém příjezdu do Verony uvidíte, bude nejspíše náměstí Piazza Bra. Na tomto širokém náměstí jsou seskupeny různé obchody, restaurace, a především zde nelze přehlédnout jednu unikátní stavbu – Arena di Verona neboli Veronský amfiteátr. Arena di Verona je třetím největších amfiteátrem v celé Itálii a na to, že byl postaven v roce 30 našeho letopočtu, je tento římsky amfiteátr nezvykle zachovalý. Verona amfiteátr sloužil ke gladiátorským soubojům, zábavním představením a veřejným popravám. Pojme více jak 20 tisíc diváků a od roku 1913 se zde každý rok konají slavná operní představení.
Piazza delle Erbe a Madonna Verona
Pokud se z náměstí Bra vydáte některou z malých rušných uliček, nemůžete minout další malebné místo, a tím je Piazza delle Erbe. Náměstí Erbe bývalo dříve římským fórem a dnes zde můžeme obdivovat překrásné fasády středověkých domů, které jsou zdobené rozsáhlými malbami. Ve středu samotného náměstí nelze přehlédnout mohutnou fontánu, na níž stojí socha ženy s korunou na hlavě. Jedná se Madonnu Veronu – symbol města Verona. Název sochy však nemá s Pannou Marií nic společného, překládali bychom jej jako „Moje paní Verona“. Je rovněž zajímavé, že sama socha Madonny Verony pochází z římského období, avšak hlava a ruce jsou již ze středověku. Ve 14. století byla Madonna Verona přenesena na Piazza delle Erbe, a to na pokyn vládce města Cansignoria della Scala, kterému se podařilo přivést do města vodu z nedalekého potoka.
Juliin dům – Casa di Giulietta
Pokud byste se z Piazza delle Erbe vrátili po Via Capello, narazíte ihned na zástupy dalších turistů. Proč? Nachází se zde totiž světoznámý Juliin dům, přesněji řečeno dům rodiny Capelletti, která posloužila jakousi předlohou pro příběh o Romeovi a Julii. Zdali zde nějaká Julie opravdu bydlela nám není známo, avšak rozhodně se jedná o povinný cíl každého návštěvníka Verony. Na Via Capello 23 se průchodem dostaneme do malebného nádvoří, které zdobí bronzová socha Julie a je zde i výhled na slavný balkón ze kterého Julie vyhlížela svého Romea. Nechybí samozřejmě obchůdek se suvenýry s motivy Romea a Julie, kde si můžete zakoupit i malý zámek a ten poté na důkaz své lásky zavěsit přímo na nádvoří.
TIP: Vyfotit se se sochou Julie je další povinností každého cestovatele, avšak udělat to správně není jen tak. Musíte sochu obejmout a pohladit ji na pravém prsu, a přitom si něco přát – pravá a dlouhotrvající láska vám poté bude zaručena! (Aneb návod našeho zkušeného průvodce po Veroně).
Věž Lamberti – Torre dei Lamberti
Poblíže Juliina domu je středověká 84 metrů vysoká věž Lamberti, která nabízí úchvatný výhled na celé město. Stavba Torre dei Lamberti byla zahájena již v 11. století, přičemž finální dokončení bylo údajně oslavováno až v roce 1403. Po vystoupání 368 schodů (popřípadě můžete vyjet moderním výtahem) se vám naskytne opravdu nadstandardní podívaná – všechny Verona Itálie památky budete mít jako na dlani. Torre dei Lamberti je otevřena každý den, přičemž při návštěvě v pondělí od 10.00 do 18.00, pořídíte vstupenku za zvýhodněnou cenu 5 EUR.
Piazza dei Signori
Náměstí Piazza dei Signori je jakýmsi vládním centrem Verony, neboť se zde nachází několik významných administrativních budov, jež byla někdejšími středověkými paláci. Nalezneme zde například Palazzo della Raggione, který slouží jako radnice, dále Loggia del Consiglio – budova sloužící ke shromáždění městské rady, a především palác Scaligerů (Palazzo del Governo) neboli dnešní prefektura. Samotnému náměstí dominuje socha Dante Alighieriho, který zde pobýval po svém vyhoštění z Florencie a na počest rodu Scaligerů, kteří jej přijali, věnoval část své Božské komedie (Ráj) právě městu Veroně.
Hrobky Scaligerů – Arche scaligere
Arche Scaligere nalezneme v samotném centru města hned u kostela Santa Maria Antica. Jedná se o gotické náhrobky Scaligerů – středověkých vládců Verony. Arche Scaligere jsou sice obklopené železnou kovanou mříží, ale i tak návštěvníka zajisté uchvátí jejich zdobená gotická architektura pocházející ze 14. století. Nejpozoruhodnějším je v tomto ohledu „sarkofág“ Mastina II. della Scala, který je vyzdoben čtyřmi reliéfy s těmi nejdůležitějšími biblickými výjevy – příběh Kaina a Ábela, Noemova archa a samotné pokušení Adama a Evy. Nalezneme zde rovněž hrobku Cangrandeho I. della Scala, jednoho z nejvýznamnějších vládců Verony, který byl znám jako patron umění a vzdělanosti. K tomu přispívalo i jeho údajné přátelství s Dantem Alighierim.
Brána Borsari – Porta dei Borsari
Porta dei Borsari patří spolu s Arena di Verona mezi další významné památky ve Veroně z římského období. Její původ se datuje k 1. století našeho letopočtu, přičemž tehdy údajně nahradila mnohem starší římskou bránu z 1. století před naším letopočtem. Původní název brány zněl „Porta Iovia“, neboť se nacházela blízko významného Jupiterova chrámu. Naopak ve středověku se jí přezdívalo „Porta di San Zeno“. V dobách římských se jednalo nejspíše o významnou vstupní bránu do města, která navazovala na Via Postumia – silnici spojující Tyrhénské a Jaderské moře. Zajímavé je, že i přes četná zemětřesení (která Veronu značně poškodila), je Porta dei Borsari stále velice zachovalá.
Arco dei Gavi
Pokud vyrazíte směrem k řece Adige, určitě vás překvapí mohutný římský oblouk Arco dei Gavi, který pochází z prvního století za vlády císaře Tiberia. Bohužel dnešní oblouk je spíše takovou zrenovovanou verzí toho původního, neboť za vlády Napoleona bylo Arco dei Gavi značně poškozeno a jeho ruiny byly přesunuty do Arena di Verona. Až v roce 1932 se podařilo s pomocí původních kamenů oblouk zrekonstruovat do dnešní podoby a přesunout jej ke Castelvecchio.
Most Scaligero a hrad Castelvecchio
Scaligerský hrad Castelvecchio a k tomu přilehlý most Ponte Scaligero ze 14. století jsou dalším uměleckým dílem, které ve světě nemá obdoby. Nachází se přímo u výše zmíněného Arco dei Gavi, přičemž i tyto stavby pamatují smutné události minulých století. V roce 1945 byl Ponte Scaligero vyhozen do povětří ustupujícími jednotkami Wehrmachtu a v poválečných letech jej ze součástí na dně řeky Adige kompletně vystavěli znovu. Tato gotická stavba je charakteristická oboustranným cimbuřím a sytě oranžovou cihlovou barvou, přičemž po shlédnutí římských památek zde máte pocit, jako by tento most byl úplně z jiného světa, tak je jedinečný. V době svého dokončení roku 1356 se dokonce jednalo o největší obloukový most na světě.
Bazilika San Zeno Maggiore
Pokud se vydáte dále podél řeky Adige, dorazíte do čtvrti San Zeno, kde se nachází stejnojmenná bazilika nedozírné historické hodnoty. Jejím patronem je svatý Zeno, který na tomto místě zemřel roku 380. Dle pověsti, nechal ostrogótský král Theodoric postavit nad jeho hrobem malý kostelík, jenž byl během 6. století dále rozšířen. V 10. století zde byl na popud císaře Oty I. vybudován nový kostel, který roku 983 vysvětil sám svatý Vojtěch. Koncem 12. století byl kostel opět přestavěn, a právě z této doby převážně pochází jeho současná podoba.
Svatý Zeno pocházel nejspíše ze severní Afriky, přičemž proslul jako skromný poustevník a výřečný kazatel. Bývá vzýván zejména při záplavách, a to na základě legendy, dle které byl jeho kostel zázračně uchráněn před ničivou záplavou. Je rovněž patronem rybářů, což bylo dáno nejspíše tím, že sám rybařil a obstarával si obživu v řece Adige.
1 tip na rychlé a chutné jídlo ve Veroně
Samotná Verona překypuje různými restauracemi, bary a kavárnami, takže jídlo a posezení nemusíte nijak dlouho hledat. Musíme rovněž říct, že stravování je zde z našeho pohledu mnohem výhodnější nežli v Římě či Benátkách a pokud si již něco dáte například za 16-17 EUR, tak to bude minimálně chutný steak z tuňáka, který vás nadmíru potěší. Pro ty, kteří by však chtěli narychlo něco šťavnatého zakousnout, a přitom zbytečně nepřeplácet, zkuste vyrazit do Saporé Pizza Stand UP, které se nachází na Via della Costa 5, přímo u Piazza Erbe naproti vchodu do věže Lamberti.
Saporé nabízí rozmanité kousky pizzy na váhu, přičemž můžete kombinovat různé kousky s různou náplní a s přehledem se skvěle najíte do 5-6 EUR.
TIP: Pokud naopak hledáte zajímavé restaurace s útulným posezením, vyrazte do oblasti San Zeno. Poblíže baziliky San Zeno Maggiore je malé náměstí s různými restauracemi, kam chodí převážně místní, přičemž právě zde si pochutnáte na pravé Itálii a rozmanitých mořských plodech.
Kdy vyrazit do Verony aneb první neděle v měsíci jede
Troufáme si říct, že vás Verona památky okouzlí ve kteroukoli roční dobu, avšak pokud si svou cestu plánujete dopředu, zkuste se zaměřit na první neděli v měsíci. V tento den je vstup do významných veronských památek za neskutečné 1 EUR. Tato akce platí vždy první neděli od ledna do května a od října do prosince. Vstupné ve výši 1 EUR je stanoveno pro tyto památky:
- Arena di Verona
- Museum Castelvecchio
- Maffeiano Stone Engraving Museum
- Julliina hrobka
- Frescoes Museum „G.B. Cavalcaselle“
- Teatro Romano a Archeologické muzeum
- Natural History Museum
- (u Torre dei Lamberti se snížené vstupné nikde neuvádí, avšak byli jsme zde první neděli v měsíci a vstupenka stála opravdu 1 EUR)
Počasí Verona
Zadáváte do vyhledávače „počasí Verona“ a přemýšlíte kdy vyrazit? Nejteplejší měsíce ve Veroně jsou samozřejmě ty jarní a letní – duben (cca. 12 stupňů), květen (cca. 17 stupňů), červen (cca. 21 stupňů), červenec (cca. 24 stupňů), srpen (cca. 23 stupňů), září (cca. 20 stupňů). Nejdeštivějšími měsíci jsou červen (cca. 100 mm srážek) a říjen (cca. 90 mm srážek).
Verona Itálie památky, aneb celkové dojmy a zkušenosti
Verona nás upřímně řečeno naprosto nadchla – významné římské památky, středověké budovy vyzdobené malbami, útulná náměstíčka s málo turisty a výhledem na řeku Adige…celkový dojem byl tedy naprosto dokonalý. Ve Veroně jsme pobývali pouze několik dní a již tak se fotoaparát zaplnil stovkami fotografií míst, která jsme si chtěli uchovat v paměti. Pokud jste již ve Veroně byli, jistě nás pokáráte za to, že v našem výpisu „Verona Itálie památky“ nejsou zdaleka všechny důležité památky ve Veroně – ano, ve Veroně je zajímavých míst totiž mnohem mnohem více! Na naší příští cestě bychom například chtěli vidět katedrálu Santa Maria Matricolare, gotický kostel Santa Anastasia, římský most Ponte Pietra, Archeologické muzeum v San Girolamo, hrad Castel San Pietro a především Teatro Romano (malé římské divadlo/amfiteátr přímo u řeky Adige).
Takže, za nás a zcela upřímně – Veronu určitě navštivte, vychutnejte si místní uvolněnou atmosféru, udělejte si procházku podél Adige, poseďte v některé z restaurací San Zeno, vyžeňte ostatní turisty z Juliina domu a pokochejte se výhledem na Veronu z vrcholu římského amfiteátru, prostě nadchněte se pro ni stejně jako my!
TIP: Přesvědčili jsme Vás a plánujete cestu do Verony? Využijte náš nezávazný vyhledávač zájezdů a hned se podívejte kdy můžete vyrazit (například zájezdy autobusem jsou poměrně časté a cesta bude trvat maximálně 8-9 hodin).
V případě, že zájezd už máte, tak se ještě ujistěte, že v něm máte zahrnuto i cestovní pojištění. Pokud ne, zkuste naši online kalkulačku cestovního pojištění (opět nezávazně, bez jakéhokoli zadávání telefonních čísel apod.). Naše kalkulačka vám ihned zobrazí srovnání všech dostupných nabídek pojištění, a to co vás zaujme nejvíce, můžete ihned sjednat online, přičemž pojistné dokumenty dané pojišťovny obdržíte obratem na email.