Cabo Verde neboli Kapverdy jsou u nás stále oblíbenější turistickou destinací. Není se čemu divit, na Kapverdy dorazíme za 6-7 hodin letu, celoročně jsou zde jarní teploty, poměrně málo turistů, překrásné pláže a tolik vyhledávaná exotika. Nás Kapverdy okouzlily natolik, že jsme zde byli již třikrát a opět plánujeme další cestu. V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit Kapverdský ostrov Sal a navnadit Vás na dovolenou v těchto končinách.
Jaké jsou Kapverdy?
Ačkoli leží Kapverdy poblíž afrického státu Senegal, jedná se o velmi ,,poevropštělou“ bezpečnou destinaci, kam lze vyrazit s celou rodinou a dětmi. Do Kapverdské republiky spadá deset ostrovů v Atlantickém oceánu, z nichž zatím turisticky nejrozvinutějšími jsou ostrovy Sal a Boa Vista. ,,Zatím“ říkáme proto, že Kapverdy se neustále vyvíjí, staví se nové hotelové komplexy, silnice, restaurace, zdravotnická zařízení a nová ,,turistická lákadla“. Když srovnáme naši cestu na Sal v roce 2014 a roce 2018 – nestačili jsme se divit, co všechno stihli Kapverďané za ty čtyři roky postavit a opravit. Kapverdy byly rovněž dlouho portugalskou kolonií, a kromě portugalštiny mají s tímto státem opravdu pevný vztah, který se promítá i do toho, jak samotné Kapverdy fungují a rozvíjí se.
Jak se letí na Sal
Pokud si zakoupíte zájezd na Sal přes cestovní kancelář, poletíte nejspíše charterovým letem se společností Travel Service. Dříve bylo spojení na Sal přímé bez přestupu, nyní se létá přes Boa Vistu, která je od Salu vzdálena cca 20 minut a záleží na letecké společnosti, jak dlouho bude na Boa Viste stavět a zdali trasu za čas nezmění. Doba letu Praha – ostrov Sal Kapverdy je poměrně dlouhá, avšak příjemnou změnou je časový posun na Kapverdách. V zimě si posuneme hodinky o 2 hodiny dozadu, v létě o 3 hodiny. Jelikož se z Prahy lítá většinou ráno, máme při přistání většinou ještě celý den před sebou. Ostrov Sal je poměrně malý (pouze 30 km dlouhý), a proto trvá transfer na hotel jen několik desítek minut.
TIP: Při objednávání zájezdu si pokud možno zjistěte přesnou trasu zpátečního letu. Nezřídka se stává, že je zpáteční let kombinován s mezipřistáním na Kanárských ostrovech nebo v Senegalu a můžete tak po objednání zjistit, že zpátky z Kapverd poletíte skoro celý den.
TIP: Při cestě do Kapverdské republiky platí vízová povinnost. V cestovní kanceláři vám vízum zařídí za cca 1200 Kč, popřípadě je možné vízum zakoupit po příletu na letišti – poplatek činí 25 EUR. Rovněž je možné si vízum zařídit samostatně na Honorárním konzulátu Kapverdské republiky v Praze. Rovněž si ohlídejte platnost pasu, která by měla činit ještě alespoň 6 měsíců po skončení víza.
První dojmy při příjezdu na Kapverdy ostrov Sal
Pokud se vám Afrika asociuje s exotickými zvířaty, množstvím zeleně a domorodými kmeny v pustinách, na Salu nic takového nečekejte. Tento ostrov se vůbec nepodobá tomu, co si představíme pod pojmem ,,africká exotika“ a už vůbec to nelze spojit se jménem Kapverské republiky, neboť ,,Cabo Verde“ v překladu znamená ,,Zelený mys“. Zeleně je zde však velmi velmi málo. Tímto vás určitě nechceme odradit, neboť Kapverdy jsou vskutku unikátní destinací, která má své osobité kouzlo.
Co tedy uvidíme po příletu na Sal? Jedná se v zásadě o pustinu, v níž jsou patrné obrysy některých malých měst, hor a mohutných pláží. Nelekejte se, Sal je ideálním místem na to, zcela vypnout hlavu a schovat se před našimi hektickými uspěchanými životy. Dokonce motto samotných Kapverd zní: ,,No stress“, a je pravda, že zde to opravdu zažijete.
Zájezdy na Kapverdy Sal, aneb kde se ubytovat?
Ostrov Sal je turisticky nejvíce frekventovaným ostrovem a dá se říct, že se zde hotely staví téměř neustále. Cestovatel má tedy na výběr z množství apartmánů a tří,čtyř či pěti- hvězdičkových hotelů. Z osobní zkušenosti můžeme doporučit hotel Riu Funana či Riu Palace (dříve Riu Funana a Riu Garopa). Jedná se o společný hotelový komplex pod záštitou španělského RIU Hotels. Ubytování v Riu Funana je o něco levnější než v Riu Palace, avšak obě možnosti jsou opravdu nadstandardní a jediný rozdíl v obou komplexech spočívá v množství jídla a poloze (zjednodušeně řečeno Riu Palace má vlastní cukrárnu, designové pokoje a je o něco blíže ke vchodu na pláž). Na Salu rovněž nedávno postavili hotel řetězce Hilton, který má velice dobré hodnocení na různých cestovatelských portálech. Velmi oblíbené jsou na ostrově Sal rovněž hotelové řetězce Melia, nebo například hotel Belorizonte.
Samozřejmě záleží na každém, co od ubytování očekává a jaký druh dovolené preferuje, nicméně apelujeme na to, abyste si vybírali ubytování vyšší cenové kategorie a seznámili se rovněž s recenzemi na vybrané ubytovací zařízení. Lepší hotely mají samozřejmě kvalitnější stravu, nabízejí balenou vodu v rámci all inclusive (voda z kohoutku není pitná) a mají často k dispozici i ordinaci, kam dojíždí lékař z místní nemocnice.
Zdravotní služby na Salu
Na ostrově Sal jsou v současné době tři nemocnice – jedna v hlavním městě ostrova Espargos, dále jedna v Santa Marii a jedna při vjezdu do Santa Marie (Clinitur). Osobně máme zkušenosti s poslední z nich, tedy soukromou nemocnicí Clinitur, ze které lékař dojíždí i do blízkých hotelů.
Osobní zkušenost z dovolené
Na ostrov Sal jsme přiletěli po dlouhé zimě a hned první den jsme vyrazili na pláž nabrat co nejvíce slunečních paprsků a konečně se zahřát. Krém na opalování jsme opomněli – ,,vždyť jdeme jen na patnáct minutek na pláž“, řekli jsme si. Nicméně po patnáctiminutovém polehávání na přímém slunci na pláži naše kůže zcela zrudla, začalo mrazení a ihned jsme se odebrali na pokoj. Ani po několika dnech se situace o moc nezlepšila, naopak kůže nadále rudla a otékala. Na hotelu jsme počkali na místního doktora, který nám řekl, že se nejspíš jedná o alergickou reakci, prý je to zcela běžné, když se po tak dlouhém zimním období najednou vystavíme exotickému slunci (zvlášť bez opalovacího krému).
Cca za 50 EUR nám v ordinaci na hotelu píchli kalciovou injekci na alergii, po níž příznaky poměrně rychle zmizely. Doktor nás ještě poslal do nemocnice Clinitur, aby nám tam raději udělali krevní testy. Klinika se nachází přibližně 3 minuty od hotelu Riu Funana/Riu Palace a jedná se o opravdu moderní, čisté a nadstandardně vybavené zdravotnické zařízení, které je uvnitř hezčí než většina evropských nemocnic. Zdravotní péče včetně krevních testů, injekce a vyšetření stála kolem 115 EUR/osobu, přičemž nám byly poskytnuty veškeré účtenky a i lékařská zpráva. I přesto, že byla celá zpráva v portugalštině a doktorův škrabopis nemohli přečíst ani rodilí Kapverďané na hotelové recepci, pojišťovna ERV nám do dvou týdnů po nahlášení události vrátila veškeré peníze. Nutno podotknout, že před návštěvou lékaře jsme na asistenční službu nevolali, protože byl špatný signál. Delegátka naší CK nám telefon rovněž nezvedla a ani se neobtěžovala zavolat zpátky. Každopádně i s průměrnou znalostí angličtiny se v nemocnici snadno domluvíte a ve vašem hotelu vám rovněž rádi pomohou s veškerou komunikací.
Výlety na Salu
Teď raději o něčem radostnějším. Sal sice není ostrovem s bůhvíjakými památkami a pestrou historií, přesto se zde najdou zajímavá místa, která turisté hojně navštěvují. Pojďme se tedy podívat na to, co je na Salu k vidění.
Santa Maria
Santa Maria je nejrušnějším městečkem na Salu, neboť zde jsou koncentrovány veškeré restaurace, bary a obchůdky se suvenýry. Pomyslným centrem Santa Marie je hlavní molo na pláži ,,Praia de Santa Maria“. Zde se ráno scházejí rybáři, aby prodali své úlovky, a turisté si tu mohou domluvit různé lodní či jiné výlety. Samotná pláž je velmi malebná a nelze si nevšimnout restaurace Odjo d’Agua (u hotelu Odjo d‘Agua), která patří k těm nejvytříbenějším a snad i nejlepším na ostrově.
TIP: Některé cestovní kanceláře nabízí samostatný výlet do Santa Marie s prohlídkou města a pauzou na nákupy. Jelikož je však toto město vzdáleno pouze několik málo kilometrů od většiny hotelů, není třeba objednávat nákladnou exkurzi. Samotná Santa Maria rovněž není nikterak bohatá na nějaké historické památky, takže se vyplatí sem vyrazit i bez průvodce. Pozor však na místní obchodníky, kteří vás budou zvát do takzvaného ,,mama shopu“. Jedná se o obyčejný obchod se suvenýry, kde se vám za každou cenu budou snažit něco prodat, proto pokud nemáte zájem – dejte to jasně najevo, jděte jednoduše dál a nedbejte na prosby.
Palmeira
Palmeira je malé městečko na severozápadě ostrova. Jedná se o největší přístav ostrova, kam připlouvají veškeré trajekty s importovaným zbožím a potravinami. Městečko je velmi málo turistické, ale určitě se vyplatí si jej projet a vidět život místních bez jakýchkoliv příkras.
Espargos
Poblíž Palmeiry leží hlavní město ostrova – Espargos. Nejvyšším bodem Espargosu je ,,Monte Cural“ s nadmořskou výškou 109 metrů. Město je správním centrem ostrova Sal a jelikož leží v samotném srdci ostrova, nenaleznete zde téměř žádné hotelové komplexy. Jedná se o město, kde přebývají hlavně místní, avšak to neznamená, že by bylo pro turisty nějak nebezpečné. My jsme sem zavítali s naším kapverdským průvodcem a například na příjemné posezení v místní cukrárně vzpomínáme dodnes.
Buracona a ,,Blue eye“
Dalším turistickým lákadlem ostrova je takzvané ,,Blue eye“ neboli ,,Modré oko“ nacházející se v zátoce Buracona. Zátoka je zajímavá především vulkanickými jezírky, která lákají ke koupání. Blue eye je podvodní lávová jeskyně, která má ve stropě otvor, jenž je v určitou denní dobu osvětlen slunečními paprsky a vytváří tak zářivé modré oko.
Fata morgana na Salu
Za pravou fata morganou nemusíte cestovat až do pouště, poblíž Buracony se nachází písečná krajina, kde lze tento jev opravdu pozorovat.
Pedra de Lume – Salinas
U vesničky Pedra de Lume na severovýchodě ostrova leží solný důl Salinas, který patří k největšímu turistickým lákadlům ostrova. Za vstupné ve výši cca 5 EUR se budete moci vykoupat v četných solných jezírkách s úžasným výhledem na hory. Obsah soli je zde prý přibližně stejný jako v Mrtvém moři, a proto je koupání zde nejen zábavné, ale i ozdravné. Co je obzvláště zajímavé, v Salinas jsou dodnes zbytky původního technického vybavení k těžbě soli, jež zde byla provozována již od 18. století.
Jak cestovat na Salu
Na výlet po ostrově Sal lze vyrazit jak samostatně půjčeným vozidlem, tak i například s cestovní kanceláří. Z vlastní zkušenosti doporučujeme i místní agentury, které organizují okruh ostrovem s kapverdskými průvodci. My jsme tak narazili na Caramaua (Caramau Tours), který nám nejen ukázal všechna turistická místa, ale zejména nám mnoho pověděl o životě na samotném ostrově a organizoval pro nás i rybářský výlet přes svého známého (pro představu: nejednalo se o žádnou jachtu s občerstvením, nýbrž o polorozpadlou pramici, kdy jsme s místním rybářem vyrazili brzy ráno na širý oceán a vše co jsme ulovili, nám poté ugrilovali v místní jídelně). Jednalo se o zážitek, který vám většina velkých CK ani nenabídne, a který možná není ani tolik bezpečný, avšak zapamatujete si jej na celý život.
Proč vyrazit na Kapverdy Sal?
Výše jsme vám nabídli širokou škálu výletů a možností, jak na Salu strávit čas. Pojďme si to tedy shrnout. Proč si koupit zájezd na Sal? Odpověď zní:
- na Salu si psychicky i fyzicky odpočinete
- opálíte se
- nasajete místní ,,no stress“ atmosféru
- potkáte lidi, kteří žijí s málem, avšak jsou mnohdy šťastnější než my
- při zakoupení zájezdu do velkého hotelu o vás bude nadprůměrně postaráno a věříme, že nebudete chtít odjet
Co se týče stravy, na Salu se vám naskytne skvělá příležitost ochutnat nepřeberné množství mořských plodů, které jsou u nás jinak řečeno ,,přemražené a předražené“ – steak z tuňáka, grilované krevetky, langusty, humr a mnoho mnoho dalšího, a to za velmi výhodné ceny. Pro nás byl Sal láskou na první pohled, tak snad tento ostrov okouzlí i vás.