Benátky se proslavily jako město zamilovaných, které je protkané romantickou atmosférou. S touto představou nelze nesouhlasit, neboť Benátky jsou vskutku kouzelné. Jen si představte všechny ty tajemné uličky spojené zdobenými mosty, malebné tiché kostelíky, zářivé gondoly tiše proplouvající mezi budovami, jež jsou stovky let staré a které byly svědky již tisíce lidských osudů a lásek. To vše jsou Benátky, ba i mnohem více. V dnešním článku vám představíme 10 tipů na památky v Benátkách a poradíme vám místa, která nesmíte na své cestě vynechat.
1. Dóžecí palác
Pokud přijíždíme do Benátek lodí, první, co nás zaujme bude dozajista gotická elegantní budova, která připomíná bohatě zdobenou šperkovnici. Touto perlou Benátek je Dóžecí palác neboli Palazzo Ducale, který byl sídlem dóžat – vládců Benátek. Stavba Dóžecího paláce započala již v roce 1300 a v době největší slávy republiky se zde vystřídalo na sto vládců. Palác byl rovněž spojen s benátským vězením, které bylo známé tím, že ten, koho zde uvěznili, neznal často ani důvodu proč tam je, ani jak dlouho tam bude. Netřeba dodávat že málokdo byl z benátského vězení propuštěn. O to více je úchvatné, že z tohoto vězení později unikl samotný Giacomo Giovanni di Casanova.
Dnes je Dóžecí palác významným muzeem, přičemž jednou z nejdůležitějších místností je zde Síň Velké rady, jež je pokryta obrazy znázorňující benátská vítězství.
2. Náměstí svatého Marka a Bazilika svatého Marka
Náměstí svatého Marka neboli Piazza San Marco je pomyslným centrem Benátek, neboť zde začíná cesta každého turisty, a právě zde jsou zkoncentrovány ty nejznámější památky v Benátkách. Poblíže tohoto náměstí leží výše zmíněný Dóžecí palác, ze kterého nelze přehlédnout skvostnou Baziliku svatého Marka. Bazilika byla původně vystavěna již kolem roku 1313, a i přes následné četné přestavby a úpravy si dodnes zachovala jedinečný byzantský styl, který připomíná chrámy v Istanbulu, tehdejší Konstantinopoli.
Na bazilice je rovněž zajímavá její výzdoba, neboť část sloupů, soch a vzácných kamenů bylo přivezeno do Benátek na počátku 13. století po křížové výpravě. Až budete v Benátkách, zkuste se zaměřit na sochy čtyř koní na střeše baziliky. Jedná se o detailní kopii takzvaného čtyřspřeží od svatého Marka – bronzové sochy koní pocházející ze 4. století před naším letopočtem, které byly dovezeny až z Konstantinopole.
TIP: Vstup do Baziliky svatého Marka je zcela zdarma a nejsou na ni ani moc dlouhé fronty (turisté se pouští po částech). Určitě se sem nezapomeňte podívat, je to téměř povinností každého turisty!
3. Zvonice svatého Marka
Zvonice svatého Marka (Campanile di San Marco) je dalším skvostem Benátek, avšak oproti jeho ostatním památkám je zvonice poměrně nová. Základy takzvané Kampanily byly položeny již v roce 912, avšak od té doby si prošla několika zemětřeseními, a i úderem blesku. V roce 1902 se Kampanila definitivně zřítila a Benátčané ji postavili zcela od znova s použitím původního materiálu. Dnes je Kampanila jednou z dominant Náměstí svatého Marka a turisté mohou výtahem vyjet až na její vrchol odkud je nádherný výhled na celé Benátky.
4. Ponte di Rialto
Most Rialto (Ponte di Rialto) je jedním ze čtyř mostů vedoucích přes Canal Grande, přičemž není jen tak ledajakým mostem. Pokud jste již byli někdy ve Florencii, Ponde di Rialto vám bude zajisté připomínat tamější Ponte Vecchio, neboť po obou stranách je tento velkolepý most lemován rozlišnými obchůdky a zdálky připomíná spíše podlouhlý zdobený dům. Ponte di Rialto tak jak jej známe dnes, pochází z roku 1503 a poznáte ho již snadno z dálky díky jeho bělostné barvě a – obrovskému zástupu turistů.
5. Ca’d’Oro aneb dům ze zlata
Ca’d’Oro neboli v překladu Zlatý dům, je stavba poblíže Ponte di Rialto, která ihned zaujme svým detailním zdobením a honosnou fasádou. Zlatý dům byl dostaven roku 1442 a své jméno získal právě díky své fasádě, jež byla ozdobena zlatem a vypovídala tak o postavení a bohatství svých majitelů. Roku 1895 byl dům zakoupen baronem Giorgiem Franchettim, který jej zrestauroval (pochopitelně bylo zlaté zdobení sundáno). Dnes je z Ca‘ d’Oro významná galerie a muzeum.
6. Canal Grande
Canal Grande lze stěží označit za památku, avšak na našem seznamu povinných „míst“ v Benátkách nesmí chybět. Canal Grande je hlavní dopravní tepnou Benátek, přičemž tato „vodní silnice“ je dlouhá cca 4 kilometry a je lemována nádhernými budovami nesmírné historické hodnoty. Pokud budete do Benátek vplouvat místní lodní dopravou (vaporetta), určitě poveda vaše cesta právě po Canal Grande. Během plavby neminete Ponte Rialto, Ca’d’Oro, a ani Náměstí svatého Marka, které je jednou z předposledních zastávek linky č. 1 lodního autobusu.
7. Most vzdechů
Most vzdechů neboli Ponte dei Sospiri platí za nejromantičtější most Benátek. Říká se, že když se pod tímto mostem dva zamilovaní políbí, jejich láska bude věčná. Poetický název mostu má však pramálo společného se skutečností, neboť tento most spojuje Dóžecí palác s věznicí, a tak se jednalo spíše o „vzdechy“ odsouzených nežli o vzdechy zamilovaných párů.
8. Ponte delle Tette a oblast Carampana aneb trochu jiné památky v Benátkách
Oblast Carampana je turistickými průvodci často opomíjena, avšak pokud nepospícháte a chcete se projít benátskými malebnými uličkami, vyplatí se do Carampany podívat. Čím je Carampana tak výjimečná? No, ačkoli tomu dnes již skoro nic nenasvědčuje, jedná se o původní benátskou čtvrť červených luceren. Od 15. do 18. století byla Carampana hlavním místem benátských prostitutek, které zde lákala své klienty zcela nahé. A to zcela legálně! Přibližně v 16. století se město ujalo regulace a propagace styku s prostitutkami, a to aby potlačilo „trend“ homosexuálního styku, který se v Benátkách tehdy rozšířil.
Dnes je Carampana poměrně klidnou a velmi malebnou čtvrtí, o její dávné minulosti svědčí takzvaný Ponte delle Tette neboli „Most prsou“, který je dnes zcela nenápadný, avšak před několika staletími byl centrem tehdejších prostitutek. Nelze jej zařadit mezi klasické památky v Benátkách, avšak každý, kdo se do Carampany dostane, si Ponte delle Tette musí vyfotit.
9. Santa Maria della Salute
Kostel Santa Maria della Salute je jedním z dalších poznávacích bodů Benátek, neboť stojí ihned naproti Náměstí svatého Marka a dotváří celkové panoráma tohoto krásného města. Stavba Santa Marie della Salute začala roku 1631, a to po obzvláště drtivé morové epidemii. Během této epidemie zemřela téměř třetina obyvatel Benátek, na což Benátská republika přislíbila postavit kostel a zasvětit jej Panně Marii, jež byla vnímána jako patronka a ochránkyně města.
10. Mercato di Rialto
Náš poslední tip na zajímavá místa v Benátkách se nachází poblíže mostu Ponte di Rialto – jedná se o místní trhy „Mercato di Rialto“. Určitě doporučujeme sem vyrazit spíše dopoledne, kdy jsou trhy ještě velmi živé a zastihnete tu i stánky s nejnovějšími úlovky. Kromě čerstvých ryb můžete na Mercato di Rialto nakoupit rozličné směsi koření, ovoce či zeleninu, sladké pochutiny a zajímavé suvenýry. Poblíže Mercato di Rialto jsou rovněž dobré restaurace, které nejen lákají k útulnému posezení a pozorování okolí, ale jsou i cenově poměrně výhodné.
TIP: Benátky jsou velice bezpečnou destinací, avšak i přesto se vyplatí nepodcenit sjednání kvalitního cestovního pojištění. Že už máte cestu do Itálie naplánovanou a chybí vám jen ta pojistka? Zkuste nezávazně naši kalkulačku cestovního pojištění, která vám porovná desitky a stovky nabídek cestovního pojištění na trhu!